Δεν τα κατάφερε στο Μόναχο

Παρασκευή, 23 Οκτωβρίου 2020 - 23:22

Την ήττα με 74-68 από τη Μπάγερν στο Μόναχο γνώρισε ο Ολυμπιακός, μετά από τρεις διαδοχικές επιτυχίες. Δεν είχε καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έκανε πολλά λάθη και το πλήρωσε. Στο 3-2 ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα.

Η Μπάγερν προηγήθηκε 4-0, με τον Πρίντεζη να μειώνει (4-3) με καλάθι και φάουλ. Ο Παπανικολάου (8-8) με τρίποντο και ο ΜακΚίσικ (10-10) ισοφάρισαν για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε να κυνηγάει σε όλο το παιχνίδι. Ο Σλούκας μείωσε σε 16-14 και ο Παπανικολάου σε 20-18, λίγο πριν το 22-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά. Ο Ολυμπιακός έχανε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ. Ο Τζένκινς μείωσε σε 22-21, αλλά ακολούθησε ένα σερί των Γερμανών για το 29-21. Αυτό το -8 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά και λίγο μετά, στο 31-22 του Λούσιτς έφτασε και στο -9. Ο Τζένκινς και πάλι ήταν εκείνος που «μίλησε» μειώνοντας σε 31-25 με τρίποντο. Ο Βεζένκοβ και ο Σπανούλης μείωσαν στον πόντο (35-34), αλλά η Μπάγερν με ένα σερί 5-0 έκλεισε το ημίχρονο με 39-34.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και ο ΜακΚίσικ με 5 γρήγορους πόντους μείωσε σε 41-39. Ο Πρίντεζης, από την ασίστ του Σλούκα ισοφάρισε 41-41, όπως και ο Έλις με το καλάθι και φάουλ για το 45-45. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έγραψε το 48-48 και με 2/2 βολές έκανε το 49-50, για το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο παιχνίδι. Βέβαια, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός στη συνέχεια, είχε κακές επιλογές για περίπου δυόμισι λεπτά και κάπως έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο στο -8 (61-53).

Η διαφορά ανέβηκε στους 10 (65-55), αλλά και στους 11 (68-57) με τον Μπόλντγουιν. Ο Βεζένκοβ και ο Χάρισον μάζεψαν λίγο τη διαφορά (68-61) και έπεσε στους 5 πόντους με σκόρερ ΜακΚίσικ και Παπανικολάου. Βέβαια, οι επιθέσεις του Ολυμπιακού στο φινάλε δεν ήταν καλές και το πλήρωσε. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το γκολ φάουλ του ΜακΚίσικ για το 70-64 (τη βολή, επειδή χτύπησε, την εκτέλεσε ο Παπανικολάου), ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με βολές. Δεν μπήκαν τα σουτ και κάπως έτσι γνώρισε την ήττα με 74-68 στο Μόναχο. Στο 4-1 η Μπάγερν, στο 3-2 ο Ολυμπιακός και συνεχίζουμε παρακάτω...

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68