Ο ΜακΚίσικ έχασε το... άχαστο (video)

Παρασκευή, 22 Ιανουαρίου 2021 - 22:47

Δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε ακόμη το προβάδισμά του με 7 πόντους και σκορ 72-79, μετά από τα τέσσερα σερί τρίποντα που είχαν οι Σπανούλης (2), Βεζένκοβ και Πρίντεζης.

Για τρία λεπτά ο Ολυμπιακός έμεινε άποντος στον αγώνα και έτσι έφτασε στο σημείο να ηττηθεί στο Κάουνας.

Υπήρξε όμως μία σημαντική στιγμή η οποία θα μπορούσε να είχε αλλάξει τη ροή του ματς.

Συγκεκριμένα δύο λεπτά πριν το τέλος ο ΜακΚίσικ δημιούργησε μόνος του τις προϋποθέσεις για ένα εύκολο καλάθι, αλλά το έχασε! Θα μπορούσε να είχε κάνει το σκορ 72-81 και να τελειώσει εκεί το ματς, αλλά η Ζαλγκίρις εκμεταλλεύτηκε την αστοχή του Αμερικανού και βγήκε αμέσως στον αιφνιδιασμό για το 74-79...

Ουσιαστικά ήταν σαν να δεχόταν 4 πόντους σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός, αφού έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάει στο +9 και να τελειώσει κάπου εκεί τον αγώνα...