Ολυμπιακός: Συνεχίζει στο +5 στη Βαρκελώνη

Τετάρτη, 13 Οκτωβρίου 2021 - 22:47

Μπορεί η εκκίνησή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, επιθετικά, να μην ήταν καλή, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του απέναντι στη Μπαρτσελόνα. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να βρουν καλάθι για περίπου 4 λεπτά, αλλά ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα την ίδια ώρα.

Και σε συνδυασμό με την αστοχία της Μπαρτσελόνα (0/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), κράτησε το προβάδισμά του. Ο Ζαν Σαρλ βοήθησε με 5 διαδοχικούς πόντους για το 19-25, ο Ουόκαπ ακολούθησε με άλλους 4 για το 23/29, πριν ο Βεζένκοβ με τρίποντο από την κορυφή «γράψει» το 25-32. Το αχρείαστο φάουλ του Ντόρσεϊ «χάρισε» δύο βολές και δύο εύκολους πόντους στον Χίγκινς, ο ΜακΚίσικ δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή και έτσι έκλεισε το ημίχρονο με το 25-32.