Αδιανόητη ματσάρα με 220 πόντους και 42/44 βολές για τη Μπαρτσελόνα!

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου 2021 - 00:32

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στη Βαρκελώνη, μεταξύ Μπαρτσελόνα και Ούνικς Καζάν, με μεγάλες συγκινήσεις και τρομερά υψηλό σκορ. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 111-109 της Ούνικς στην παράταση, σε μια αναμέτρηση στην οποία οι Ρώσοι είχαν προηγηθεί μέχρι και με 20 πόντους (51-71) στη τρίτη περίοδο.

Η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 37-20(!) στο τελευταίο δεκάλεπτο και έστειλε το ματς στην παράταση, στην οποία και πήρε τη νίκη. Οι Καταλανοί, σούταραν με το εντυπωσιακό 95.45%, έχοντας 42/44 βολές! Σούταραν πάρα πολλές βολές, και ευστόχησαν σχεδόν σε όλες! Πραγματικά ανεπανάληπτο στατιστικό.

Βέβαια και η Ούνικς από την πλευρά της σούταρε 31 βολές, ευστοχώντας στις 24. Γεγονός που δείχνει ότι ήταν ένα σκληρό ματς που πήγε στην επαφή και στα πολλά φάουλ. Ένα ματς, στο οποίο εκτελέστηκαν συνολικά 75 βολές!

Σε μεγάλη μέρα για τη Μπαρτσελόνα ήταν οι Μίροτιτς (28π, 13/13 βολές), Κούριτς (24π, 4/9 3π, 10/11 βολές), Γιοκουμπάιτις (15π), ενώ από πλευράς Ούνικς ξεχώρισαν οι Τζον Μπράουν (21π), Λορέντζο Μπράουν (27π, 7ριμπ, 9ασίστ), Κάνααν (20π) και Χεζόνια (18π), με τον Κάνααν να είναι… μοιραίος καθώς έχασε δύο πολύ κομβικές βολές.