Ολυμπιακός: Μπροστά με διψήφια διαφορά

Πέμπτη, 23 Δεκεμβρίου 2021 - 21:45

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και με το καλάθι και φάουλ του Χασάν Μάρτιν έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή, στο +18 για το 18-28. Αυτή πήγε και πιο πάνω, με τον ΜακΚίσικ να σκοράρει κι εκείνος και να παίρνει και το φάουλ, ευστοχώντας και στη βολή για το 18-31.

Ο Ουάιτ πέτυχε πρώτα ένα καλάθι και μετά μία βολή (στην επόμενη φάση) για το 21-31, προτού ο Βεζένκοβ αναλάβει δράση. Πρώτα έκανε το 21-34 με τρίποντο από τα 10 μέτρα (!!) και μετά το 23-37 με νέο τρίποντο από το πλάι, αμαρκάριστος.

Ο Σλούκας βρήκε υπέροχα τον Μάρτιν και εκείνος κάρφωσε δυνατά για το 23-39 και αυτό το +16 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Όμως, ακολούθησε 9-0 σερί που ξεκίνησε από 3/3 βολές του Κασελάκη σε ανύπαρκτο φάουλ που χρεώθηκε ο ΜακΚίσικ. Ο Παπαγιάννης με κάρφωμα, ο Μέικον με τρίποντο στον αιφνιδιασμό και ο Νέντοβιτς με μία βολή μείωσαν σε 32-39, αλλά ο ΜακΚίσικ με τρίποντο, μετά από όχι καλή επίθεση, έκανε το 32-42.

Ο Λαρεντζάκης μετά από δύσκολη προσπάθεια έκανε το 32-44, ο Σλούκας με βολή (από τεχνική ποινή στον προπονητή του) «έγραψε» το 32-45, ο Ντόρσεϊ αστόχησε από τη γωνία στην τελευταία «ερυθρόλευκη» επίθεση και αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στα τελευταία λεπτά και θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερη διαφορά.