Χωρίς να φορτσάρει ο Θρύλος

Κυριακή, 8 Μαΐου 2022 - 21:40

Τη νίκη με 86-78 επί του Ιωνικού πήρε ο Ολυμπιακός σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, σε ένα ματς που του βγήκε η κούραση από την ένταση των 5 αγώνων με τη Μονακό. Μοίρασε τον χρόνο ο Μπαρτζώκας, ενώ ξεκουράστηκε ο Βεζένκοβ. 11 πόντους είχε ο Πρίντεζης, από 10 έβαλαν Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ. 6 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Φαλ, 6 πόντους και 10 ασίστ είχε ο Σλούκας.

Το παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό και ειδικά στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Πρίντεζης άνοιξε το σκορ και ήταν εκείνος που πέτυχε και το 0-4, τρία λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης. Ο αρχηγός του Θρύλου σκόραρε και για 3 για το 3-9, προτού ο Ντόρσεϊ, με τον ίδιο τρόπο, κάνει το 5-12. Ο Ουόκαπ με καλάθι μέχρι μέσα έφερε το +7 (7-14) για τον Ολυμπιακό. Ο Πρίντεζης και πάλι, με 2/2 βολές αυτήν τη φορά, έκανς το 9-16, προτού δώσει τη θέση του στον Κουίνσι Έισι. Ο Ντόρσεϊ με προσπάθεια μέχρι μέσα έκανε το 9-20 για τον Ολυμπιακό, 40'' πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Το 11-22 από την ασίστ του Σλούκα και το καλάθι του Φαλ ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έκανε 0-5 σερί στις αρχές του β' δεκαλέπτου και προηγήθηκε 11-27 με κάρφωμα του Ζαν Σαρλ και τρίποντο του Παπανικολάου. Ενώ με τρίποντο του Έισι ήρθε και το 14-30, είχε μεσολαβήσει καλάθι του Αρσενόπουλου για 3. Ο Λαρεντζάκης σκόραρε 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με τρίποντο και μετά και δίποντο από κλέψιμο και ασίστ του ΜακΚίσικ, για το 21-37. Ακολούθως, ο Ολυμπιακός χαλάρωσε λίγο, αλλά για λίγο, και ο Ιωνικός μάζεψε κάπως τη διαφορά. Ο ΜακΚίσικ έκανε το 27-40 και ο Σλούκας το 32-42 με βολές. Ο Μάρτιν έκανε το 32-45, ο Ζαν Σαρλ το 34-47 και το ημίχρονο έκλεισε με το τρίποντο του ΜακΚίσικ για το 34-50.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό. Ειδικά στα πρώτα 6 λεπτά, δεν υπήρχε ρυθμός, με τον Ολυμπιακό να παίζει με χαλαρότητα, κάτι που δεν άρεσε στον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Παπανικολάου σκόραρε για 2 για το 36-52 και ο Ντόρσεϊ, στο 6:32'', με τρίποντο, έκανε το 39-55. Ο ίδιος, δύο λεπτά αργότερα έφερε το +14 για τον Ολυμπιακό (43-57), αλλά ο Ιωνικός μάζεψε τη διαφορά και με καλάθι του Τζόλου την έφερε και κάτω από τους 10 (48-57). Ο Πρίντεζης με κάρφωμα (48-59) και ο Παπανικολάου με τρίποντο (50-62) σκόραραν για τον Ολυμπιακό, προτού ο Χάμιλτον με τρίποντο μειώσει σε 53-62. Ο Ουόκαπ με δύο βολές έκανε το 53-64 και έτσι έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Ιωνικός έτρεξε ένα 6-0 σερί στην 4η περίοδο και πλησίασε στους 4 (60-64) με καλάθι του Μαυροκεφαλίδη. Ο Έισι με 5 σερί πόντους, πρώτα με κάρφωμα και μετά με τρίποντο από τη γωνία έφεραν το σκορ στο 62-69. Ο ΜακΚίσικ ανέλαβε δράση και με 5 διαδοχικούς πόντους έφερε το 64-74. Δύο σερί τρίποντα του Ιωνικού, όμως, έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 4 πόντους (70-74). Ο Σλούκας με 2/2 βολές, τέσσερα λεπτά από το φινάλε, έκανε το 70-76, αλλά ο Τζόλος με τρίποντο έφερε το ματς στο -3 (73-76). Ο Μάρτιν με καλάθι από κοντά έκανε το 73-78 και ο Σλούκας το 73-80, ενώ ο Ουόκαπ με καλάθι από τα 5 μέτρα διαμόρφωσε το 75-82, 1:20'' από το τέλος. Ο Μαυροκεφαλίδης με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 78-82, ο Λαρεντζάκης ευστόχησε στις 4 βολές από τα δύο φάουλ που κέρδισε και αυτό το 78-86 ήταν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86