Και τώρα, φύγαμε για Βελιγράδι με ένα όνειρο τρελό!

Σάββατο, 14 Μαΐου 2022 - 18:43

Εύκολη νίκη με 93-74 επί του Κολοσσού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας σημείωσε ο Ολυμπιακός και πλέον στρέφει την προσοχή του στο Final 4 της Ευρωλίγκας στο Βελιγράδι. 16 πόντους έβαλε ο Βεζένκοβ, 11 είχε ο Σλούκας αλλά με 15 ασίστ. Βελιγράδι, ερχόμαστε!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ξεκίνησε με 7-0 σερί με 5 πόντους του Φαλ και ένα λέι απ του Ουόκαπ, προτού σκοράρει για πρώτη φορά ο Κολοσσός. Μάλιστα, ο Ουόκαπ έφτασε τους 8 πόντους με δύο τρίποντα για το 16-8 και ενώ ενδιάμεσα ο Φαλ έφτασε τους 7. Η ομάδα του Μπαρτζώκα επέβαλε το ρυθμό της και δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία. Ο Σλούκας με 3 βολές έκανε το 21-12. Ο Ζαν Σαρλ με λέι απ και ο Παπανικολάου με τρίποντο στην εκπνοή έκαναν το 26-12 για τον Ολυμπιακό, σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Δεν άλλαξαν πολλά πράγματα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ζαν Σαρλ με τρίποντο έκανε το 29-12 και ο Κολοσσός απάντησε με 0-9 σερί για το 29-21 με Φλόιντ. Ο Σλούκας με 5 πόντους και ο Λαρεντζάκης με άλλους δύο έκαναν το σκορ 36-22. Τα δύο τρίποντα από Λούντζη και Πρίντεζη έφεραν τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-25, σκορ που ήταν εκείνο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ουόκαπ να αστοχεί από κοντά, και υπό πίεση, στην τελευταία επίθεση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε εξ ολοκλήρου στον Σάσα Βεζένκοβ. Μόνο σε αυτό το δεκάλεπτο έβαλε 16 πόντους! 16 από τους 23 πόντους του Ολυμπιακού για το 66-51. Τους άλλους σημείωσαν ο Ντόρσεϊ (3), ο Παπανικολάου (2) και ο Φαλ (2)! Εντυπωσιακό. Ένα διάστημα στο οποίο ο Κολοσσός ήταν πιο ανταγωνιστικός, ανεβάζοντας την απόδοσή του.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Μάρτιν με 4 πόντους και ο Έισι με 6, με δύο σερί τρίποντα, έκαναν το σκορ 77-60 για τον Ολυμπιακό. Ο Λαρεντζάκης έβαλε κι εκείνος δύο τρίποντα για το 85-66 και ενδιάμεσα ο Λούντζης είχε ευστοχήσει από τα 4 μέτρα. Ο ίδιος με τρίποντο έκανε το 90-70 για τον Θρύλο και το παιχνίδι τελείωσε με το σκορ στο 93-74 από το τρίποντο του Έισι, ο οποίος κάθε φορά που σκόραρε αποθεωνόταν!

Τα δεκάλεπτα: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74