Επική ανατροπή, μπροστά ο Θρύλος!

Τρίτη, 14 Ιουνίου 2022 - 22:31

Σε αντίθεση με ό,τι έγινε στο προηγούμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα σερί 2-13 που του επέτρεψε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά. Ο Βεζένκοβ με δύο τρίποντα και ο Ντόρσεϊ με άλλους πέντε πόντους έφεραν το σκορ στο 48-43, προτού ο Φαλ, από ασίστ του Βεζένκοβ, καρφώσει για το 48-45.

Ο Ολυμπιακός δεν σταμάτησε και ανέβασε κι άλλο το σερί του που έφτασε στο 2-23! Ή στο 0-20 αν προτιμάτε μετά από το καλάθι του Παπαγιάννη (48-35). Ο Ντόρσεϊ σκόραρε με δίποντο, κέρδισε το φάουλ από τον Σαντ Ρος αλλά έχασε τη βολή, όμως, στην επόμενη επίθεση σκόραρε για 3, φτάνοντας τους 16 πόντους με 4/4 τρίποντα για το 48-50 και το «ερυθρόλευκο» προσπέρασμα!

Ο Παπανικολάου με νέο τρίποντο και ο Βεζένκοβ με καλάθι μέχρι μέσα έφεραν αυτό το 0-20 σερί του Ολυμπιακού και το 48-35 έγινε 48-55! Ο Ουόκαπ χρεώθηκε με ανύπαρκτο 4ο φάουλ και ακολούθησε 5-0 σερί του Παναθηναϊκού με Παπαπέτρου (2/2 βολές) και το τρίποντο του Σαντ Ρος.

Με δικό του 0-5 σερί απάντησε και ο Ολυμπιακός, πρώτα με το πολύ δύσκολο καλάθι του Σλούκα και μετά με το τρίποντο του Βεζένκοβ που έφεραν το 53-60. Ο Σαντ Ρος με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης μείωσε σε 56-60 και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ντόρσεϊ να διαμορφώνει το 56-61 με 1/2 βολές. Φοβερό 10-29 στο τρίτο δεκάλεπτο και έχουμε και πάλι ματς.

Οι μάχες του Ολυμπιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη με live streaming 21+ και ενισχυμένες αποδόσεις | Ρυθμιστής: ΕΕΕΠ | Κίνδυνος Εθισμού & Απώλειας Περιουσίας | ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | Παίξε Υπεύθυνα.

Νευρικότητα και χαμένα ριμπάουντ έχουν φέρει τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ στο ημίχρονο...