Ο Θρύλος της Ευρώπης έριξε 27 στο «κεφάλι» στη Φενέρ!

Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 - 22:05

Φανταστική εμφάνιση και νίκη με 94-67 επί της πρωτοπόρου της Ευρωλίγκας σημείωσε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. 27 πόντους στο «κεφάλι»!

Ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 12-0! Ναι, καλά διαβάσατε: 12-0! Με τον Βεζένκοβ να έχει 7 πόντους και μία ασίστ για το τρίποντο του Κάνααν, ενώ εκείνος που έκανε το 12-0 ήταν ο Ουόκαπ. Ο Μπούκερ σκόραρε με βολές τους πρώτους πόντους της Φενέρ, ο Φαλ κάρφωσε για το 14-2 και ο Βεζένκοβ από κοντά έκανε το 16-4 από ασίστ του Παπανικολάου. Ο αρχηγός βρήκε στόχο για 3 για το 19-6 και ο Ολυμπιακός απέδιδε εξαιρετικά. Με τρίποντο του Κάνααν έγινε το 22-8 και ο Βεζένκοβ σκόραρε ξανά, για το 24-8, φτάνοντας ήδη τους 11 πόντους στον αγώνα! Απίθανος! Ο Βεζένκοβ και ο Λούντζης από ασίστ του Παπανικολάου έκαναν το 28-11, με τον Φαλ να σκοράρει για το 31-11 με καλάθι και φάουλ! Αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Με τρίποντο του Πίτερς έγινε το 34-11, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μαχμούτογλου. Μπολομπόι και Πίτερς πέτυχαν δύο σερί καλάθια και φάουλ αλλά αστόχησαν και οι δύο στη βολή για το 38-14! Δύο νέες ασίστ από τον Σλούκα σε Πίτερς και Μπολομπόι έκαναν το σκορ 42-16 και δεν είχαμε φτάσει καν στα μισά του β' δεκαλέπτου! Χέις και Μπούκερ μείωσαν σε 42-21 για τη Φενέρ, προτού ο Παπανικολάου με τρίποντο, από την 6η ασίστ του Σλούκα, κάνει το 45-21! Ο Λαρεντζάκης πήρε την σκυτάλη με 5 σερί πόντους για το 50-21, προτού η Φενέρ μειώσει σε 50-29 με Έντουαρντς, Καλάθη και Σαμέτ με 0-8 σερί, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κόλλησε και έκανε συνεχόμενα λάθη. Ο Λαρεντζάκης ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό από την γραμμή των βολών, ενώ το τρίποντο του Βεζένκοβ, ένα λεπτό για το ημίχρονο, έφερε το 55-29. Εν τέλει, το β’ δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-31 από το νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά στο τρίτο δεκάλεπτο. Δεν είχε καλές εκτελέσεις στην επίθεση και έκανε μαζεμένα λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως έμεινε χωρίς πόντο για 3:47'', διάστημα στο οποίο η Φενέρ μείωσε με τα τρίποντα του Καλάθη και του Έντουαρντς σε 58-37. Ο Φαλ με 4 πόντους, από βολές, έκανε το 62-37 για τον Ολυμπιακό, ενώ ο Ουόκαπ με 4 μαζεμένους πόντους έκανε το 66-39. Ακολούθησε νέο διάστημα που ο Θρύλος κόλλησε επιθετικά, με τη Φενέρ να μειώνει με δύο σερί τρίποντα σε 66-45 και τον Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ. Ο Φαλ έβαλε τέλος σε αυτό το σερί με ωραία κίνηση και καλάθι για το 68-45, ενώ ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έκανε το 70-49. Οι βολές του Σλούκα και το κάρφωμα του Βεζένκοβ έκαναν το 74-51, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Σλούκας και Βεζένκοβ ανέβασαν τη διαφορά στο +28 για το 79-51 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, σκοράροντας για δύο και για τρεις πόντους, αντίστοιχα. Ο Έντουαρντς με 4 σερί πόντους και ο Καλάθης με 1/3 βολές (χρέωσαν τεχνική ποινή στον Μπαρτζώκα που γύρισε και τα... έψαλλε στον Σλούκα!!) έκαναν το 79-56, με τον Σλούκα να ευστοχεί σε δύο βολές και να δίνει ασίστ στον Πίτερς για το 83-56. Ο Μπολομπόι με 2/2 βολές έκανε το 85-58, περίπου ένα πεντάλπτο για το φινάλε. Ο Πίτερς έστειλε τη διαφορά στο +30 με τρίποντο, ο Σλούκας με λέι απ το ίδιο (91-61). Ο Πάπας με λέι απ σκόραρε κι εκείνος και το τελικό 94-67 τα λέει όλα.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 58-31, 74-51, 94-67