58 πόντους και +27 στο ημίχρονο ο Θρύλος!

Τρίτη, 13 Δεκεμβρίου 2022 - 20:49

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός. Με τρίποντο του Πίτερς έγινε το 34-11, ενώ με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Μαχμούτογλου. Μπολομπόι και Πίτερς πέτυχαν δύο σερί καλάθια και φάουλ αλλά αστόχησαν και οι δύο στη βολή για το 38-14!

Δύο νέες ασίστ από τον Σλούκα σε Πίτερς και Μπολομπόι έκαναν το σκορ 42-16 και δεν είχαμε φτάσει καν στα μισά του β' δεκαλέπτου! Χέις και Μπούκερ μείωσαν σε 42-21 για τη Φενέρ, προτού ο Παπανικολάου με τρίποντο, από την 6η ασίστ του Σλούκα, κάνει το 45-21!

Ο Λαρεντζάκης πήρε την σκυτάλη με 5 σερί πόντους για το 50-21, προτού η Φενέρ μειώσει σε 50-29 με Έντουαρντς, Καλάθη και Σαμέτ με 0-8 σερί, διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός κόλλησε και έκανε συνεχόμενα λάθη. Ο Λαρεντζάκης ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό από την γραμμή των βολών, ενώ το τρίποντο του Βεζένκοβ, ένα λεπτό για το ημίχρονο, έφερε το 55-29.

Εν τέλει, το β’ δεκάλεπτο έκλεισε στο 58-31 από το νέο τρίποντο του Λαρεντζάκη.