Αλύγιστος Θρύλος, «έλιωσε» την Αρμάνι Μιλάνο στο «καυτό» ΣΕΦ!

Τρίτη, 2 Ιανουαρίου 2024 - 23:09

Θρύλε της Ευρώπης, Ολυμπιακέ! Οι «ερυθρόλευκοι», αν και έπαιξαν με τη «φωτιά», επικράτησαν με 79-74 της Αρμάνι Μιλάνο στο «καυτό» ΣΕΦ, για τη 18η αγωνιστική της Euroleague, «ανέβηκαν» στο 10-8 της κατάταξης και «μπήκαν» με το «δεξί» στο 2024.

Οι Πειραιώτες, παρότι είχαν διαφορά 15 πόντων, δεν διαχειρίστηκαν σωστά την τέταρτη περίοδο, ισοφαρίστηκαν (74-74), αλλά τελικά, «καθάρισαν» το ματς, μαζεύοντας συνολικά 37 ριμπάουντ, έναντι 17 των Ιταλών!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε σκληρή άμυνα, όμως δεν έκανε και την καλύτερη εμφάνισή του επιθετικά, κάνοντας 17 λάθη. Ασταμάτητος ο Μουσταφά Φαλ (28PIR, 5/5 σουτ, 2/2 βολές, έξι ριμπάουντ, έξι ασίστ), με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και τον Αλεκ Πίτερς να προσθέτει 14 πολύ κομβικούς πόντους, με 4/4 τρίποντα.

Με τον Φαλ να κυριαρχεί στην ρακέτα, ο Ολυμπιακός επέβαλλε το ρυθμό του και προηγήθηκε με οκτώ πόντους (15-7) στο 7’. Ωστόσο, η Μιλάνο πίεσε στην άμυνα, «χτύπησε» από τα 6.75μ. και έκλεισε εκείνη την πρώτη περίοδο με θετικό πρόσημο (18-19). Ο Λαρεντζάκης την «πλήρωσε» με το… ίδιο νόμισμα και μαζί με τον Μιλουτίνοφ, βοήθησαν την ομάδα μας να ανακτήσει τον έλεγχο (34-28, 17’). Οι Ιταλοί δεν το έβαλαν κάτω, εκμεταλλεύτηκαν τα άσχημα ποσοστά των «ερυθρολεύκων» και μείωσαν στους πόντους (36-33), όμως ΜακΚίσικ και Κάνααν δήλωσαν «παρών» και «κράτησαν» τον Ολυμπιακό σταθερά σε θέση οδηγού, για το 40-35 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, πήγαν σε σωστές επιλογές και με πρωταγωνιστές τους Πίτερς και Φαλ, ήλεγξαν απόλυτα το ρυθμό της αναμέτρησης (+15, 63-48, 29’). Χάρη στον εκπληκτικό Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τις αποστάσεις (70-57, 35’). Ωστόσο, στην συνέχεια «μπλόκαραν» επιθετικά, δέχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 17-4 και είδαν την Αρμάνι να ισοφαρίζει σε 74-74. Η επιστροφή του Φαλ στο παρκέ, όμως, ήταν καταλυτική... Ο Γάλλος σέντερ τα έκανε όλα, σκόραρε, έπαιξε άμυνα, έδωσε ασίστ και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του Πειραιά!

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 40-35, 63-50, 79-74