Θρύλος από «ατσάλι», πέρασε από το Μόναχο με τον πύρινο λαό του!

Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου 2024 - 23:25

ΘΡΥΛΟΣ είσαι, παίρνεις το «διπλό» στο Μόναχο και στέλνεις ηχηρό μήνυμα για τη συνέχεια! Σε ένα ματς για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός, που έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ, κέρδισε την Μπάγεν με 76-72 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 14-11, στέλνοντας ηχηρό μήνυμα, ό,τι θα κάνει τα πάντα για να βρεθεί στα playoffs.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται στο πρώτο δεκάλεπτο με 4 πόντους (14-18, 10'), έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Μπραζντέικις, όμως οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι-χέρι στη δεύτερη περίοδο και με καλάθι στο τέλος του ημιχρόνου, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω για τρεις πόντους (38-35, 20'). Ο Θρύλος «έσφιξε» την άμυνά του στην τρίτη περίοδο, σκόραρε 19 πόντους και δέχτηκε μόλις 13 πόντους, για να πάρει ξανά τα ηνία και να πάει στο τελευταίο μέρος του αγώνα, έχοντας το πάνω χέρι. Οι μάγκες του Γιώργου Μπαρτζώκα, με κορυφαίους τους Γουόκαπ και Πετρούσεφ, δεν πτοήθηκαν από την κακή διαιτησία, ξέφυγαν μέχρι και με 9 πόντους (51-60), όμως είδαν τους Βαυαρούς να επιστρέφουν στο ματς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τα ψυχικά αποθέματα, έμειναν συγκεντρωμένοι μέχρι το τέλος, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη μετά το τελικό 72-76, το οποίο διαμόρφωσε ο Λαρεντζάκης στο τέλος με δύο εύστοχες βολές στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Λάσο): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Φρανσίσκο 18 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Έντουαρντς 2 (0/7 σουτ), Γκιφάι 4, Ράντοντσιτς, Μπόνγκα 4, Μπολμάρο 1 (0/5 σουτ), Λούτσιτς 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ομπστ (0/4 σουτ), Ιμπάκα 18 (7/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάρις 9 (4/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπράνκοβιτς 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 16 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 8 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (4/7 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ράιτ 2 (1/4 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Κάναν (0/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 8 (2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ (0/1 τρίποντο, 2 λάθη), Παπανικολάου 5 (1), Μπραζντέικις 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Πίτερς 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 14 (6/7 δίποντα, 2/2 βολές), Σίκμα, ΜακΚίσικ 5 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 21/41 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 9/11 βολές, 34 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 8 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 24/45 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 10/11 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 5 λάθη, 18 φάουλ