Νίκη και... Σερμαντίνι

Δευτέρα, 7 Ιανουαρίου 2013 - 18:11

Ο Θρύλος δεν αντιμετώπισε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στον Πανελευσινιακό στο κλειστό του Περιστερίου και επικράτησε με 94-76 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α1.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας είχαν σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Πρίντεζη, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όσους είχε στην διάθεση του. Θετικός ο Γκιόργκι Σερμαντίνι στο ντεμπούτο του, ο οποίος πήρε την θέση του Τζος Πάουελ που έμεινε εκτός δωδεκάδας.

Οι Πειραιώτες δεν ξεκίνησαν ιδανικά στο ματς, καθώς είχαν κενά στην άμυνα, ενώ ήταν και άστοχοι, ιδίως από τα 6.75μ. Ο Ολυμπιακός έπαιρνε πόντους από τα γνωστά «χουκ» του Πρίντεζη (6-7), ωστόσο ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο 3.50 πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου θέλησε να θωρακίσει τη ρακέτα με τον Σερμαντίνι (στη θέση του Μαυροειδή). Με δύο βολές ο Γεωργιανός έκανε το 15-16 ωστόσο το σερί του Ολυμπιακού (7-0) το σφράγισε και πάλι ο Πρίντεζης για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 15-19 (στο 9΄). Το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε με 18-21 ύστερα από φόλοου του… Πρίντεζη και πάλι (14 πόντους)!

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 2ο δεκάλεπτο έσφιξαν την άμυνά τους, ενώ είχαν καλή κυκλοφορία στη μπάλα με αποτέλεσμα να βγάλουν ελεύθερα σουτ οι Περπέρογλου και Αντιτς (19-26). Για ένα διάστημα ο Ολυμπιακός έπαιξε καλό μπάσκετ, Αντιτς και Περπέρογλου διατήρησαν το προβάδισμα με 22-32, ωστόσο από το 16΄και μετά υπήρξε κάποια καθίζηση. Αρκετά λάθη και επανεμφάνιση της προβληματικής άμυνας. Ο Πανελευσινιακός άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, το 31-37 το μετέτρεψε σε 38-43 στο 19΄ με τον Σλούκα να παίρνει την τελευταία επίθεση και να γράφει το 38-45.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας, μπήκαν πιο ζεστοί για το β΄ μέρος, με τον Σπανούλη να οργανώνει ιδανικά αλλά και να εκτελεί. Έτρεξαν ένα μικρό σερί 6-0, με αποτέλεσμα να αποσπαστούν ξανά στο σκορ (40-51) ενώ Σπανούλης και Μάντζαρης αύξησαν στο 27΄σε 45-61. Τα λάθη δεν τα απέφυγαν βέβαια οι Πειραιώτες, ωστόσο στην επίθεση, ολοκλήρωσαν το 3ο δεκάλεπτο, με απανωτά «χουκ» του Πρίντεζη για το 52-67.

Ο ρυθμός είχε ανοίξει πλέον και ο Ολυμπιακός φρόντισε να ανεβάσει στο 4ο δεκάλεπτο την επιθετική του παραγωγή. Παπανικολάου και Πρίντεζης (54-72) παρέδωσαν τη σκυτάλη στον Γκετσεβίτσιους ο οποίος με δύο απανωτά τρίποντα έκανε το 62-79, ωστόσο η άμυνα δεν ήταν χτες στα… καλύτερά της, με τους Πειραιώτες να δέχονται εύκολα πόντους και ιδίως με μακρινά σουτ. Παρά το γεγονός ότι στα τελευταία 4 λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός δεν φαίνονταν να έχει νεύρο, εντούτοις, οι λύσεις στην επίθεση έρχονταν με μακρινά σουτ (από Αντιτς και Γκετσεβίτσιους) ανεβάζοντας τη διαφορά στους 20 πόντους (69-89), για να ολοκληρωθεί εν τέλει η αναμέτρηση με 76-94.

Tα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 52-67, 76-94.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3 (1), Παπανικολόπουλος 17 (3), Παπανικολάου, Δημάκος, Μαγκουνής 10 (1), Λιακόπουλος 17, Δεληγιάννης 3, Καμπ 4, Τσιάκος 18, Μαντζιώρης, Αβραμίδης 4.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς, Λο 6, Άντιτς 10 (2), Σπανούλης 8, Περπέρογλου 10, Σερμαντίνι 5, Σλούκας 8 (1), Μαυροειδής 6, Γκετσεβίτσιους 13 (3), Πρίντεζης 20 (1), Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 5 (1).

Το Live του gavros.gr:

1ο Δεκάλεπτο

Ο Θρύλος ξεκίνησε το ματς με τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Μαυροειδή.

Ο Ολυμπιακός προηγείται με 5-4 στην αρχή της αναμέτρησης απέναντι στους νεοφώτιστους του Γιώργου Σκαραφίγκα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας δεν έχουν μπει καλά στο παρκέ. Η ομάδα της Ελευσίνας προηγήθηκε με 15-11, αλλά με τρίποντο του Παπανικολάου το ματς είναι στο 15-14.

Ανέβηκαν οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς όμως να μπορέσουν να ξεφύγουν ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο. Τελικά η περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 21-18, έχοντας όμως κάκιστα ποσοστά στην περιφέρεια.

2ο Δεκάλεπτο

Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για τον Θρύλο με τον Στράτο Περπέρογλου να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων (23-18) στην ομάδα του Πειραιά.

Εφτά λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός περνάει με εννιά πόντους την ομάδα της Ελευσίνας μετά από δύο βολές του Έισι Λο (28-19).

Το ματς έχει πάρει τον... δρόμο του. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας προηγούνται με 37-27, έπειτα από καλάθι και φάουλ του Κώστα Σλούκα.

Στο ίδιο ακριβώς τέμπο το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να είναι στους δέκα πόντους διαφορά (43-33) μετά από δύο βολές του Στράτου Περπέρογλου.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 45-38. Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας κάνουν συντήρηση δυνάμεων, αφού ο τεχνικός του Ολυμπιακού έχει δώσει μπόλικες ανάσες στα βασικά του όπλα.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού: Χάινς, Λο 2, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 2, Περπέρογλου 8, Σερμαντίνι 4, Σλούκας 5 (1), Μαυροειδής 3, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 14, Παπανικολάου, Μάντζαρης.

3ο Δεκάλεπτο

Ο Θρύλος με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου πήγε το ματς στους +11 (51-40) με καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Μετά από τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός ανεβάζει την διαφορά στους 16 πόντους (59-43).

Τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τους Πειραιώτες να δείχνουν πως καθαρίζουν το ματς. Το σκορ στο κλειστό του Περιστερίου είναι 67-52, με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη στο... μυαλό του την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα την Παρασκευή.

4ο Δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός σε χαλαρούς ρυθμούς κρατάει την διαφορά και μέχρι στιγμής προηγείται με 75-60.

Στους +17 (79-62) το ματς μετά από τρίποντο του Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους και το παιχνίδι ουσιαστικά έχει τελειώσει με τον Θρύλο να είναι έτοιμος για το 11ο ροζ φύλλο αγώνα του στην Α1.

Ο "Γκέτσε" έχει πάρει φωτιά (3/3 τρίποντα) και με σουτ από τα 6,75μ φέρνει τον Θρύλο στο +20 (89-69).

Σλούκας και Λο κάνουν το 94-73 σε μία αναμέτρηση που ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε φλύαρα, τελικά δεν είχε κανένα πρόβλημα για να τελειώσει το ματς.

Το ματς τελείωσε με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να επικρατούν με 94-76 των νεοφώτιστων για την 11η αγωνιστική της Α1.

Η Σιένα επικράτησε χωρίς να ιδρώσει της Μοντεγκρανάρο με 93-79 στο πλαίσιο του ιταλικού πρωταθλήματος.

«Καλοί στην άμυνα»

Στα… μετόπισθεν στάθηκε ο Βαγγέλης Μάντζαρης μετά την λήξη του παιχνιδιού με την Μπεσίκτας στο ΣΕΦ.

Έτσι για πλάκα...

Αλύπητα και δυνατά μπροστά σε 9.000 ΓΑΥΡΟΥΣ ο Θρύλος νίκησε πανεύκολα την Μπεσίκτας με 77-64.