Καλό ξεμούδιασμα στη Πάτρα

Κυριακή, 15 Σεπτεμβρίου 2013 - 01:35

Καλά στοιχεία, αν και ήταν μόλις το πρώτο του φιλικό άφησε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μοντεγκρανάρο στο τουρνουά της Πάτρας, της οποίας επιβλήθηκε με 88-74. Την Κυριακή (20:00) στον μεγάλο τελικό θα εντιμετωπίσει τον νικητή του Απόλλων Πατρών με το Ρέθυμνο.

Ο Ολυμπιακός λοιπόν, με τον Έισι Λο να βλέπει το ματς από τον πάγκο λόγο τραυματισμού στα πλευρά, ξεκίνησε δυνατά με τον Ντάνστον να γίνεται αποδέκτης των πρώτων επιθέσεων και τον Κατσίβελη να έχει ενεργό ρόλο σε δημιουργία και εκτέλεση. Το αρχικό 5-0 έγινε 9-4, τη στιγμή που ο Μάντζαρης επανήλθε μετά από 7 μήνες και απέσπασε το χειροκρότημα της εξέδρας.
Ο Γιώργος Μπαρτζώκας που ήθελε να δει συγκεκριμένα πράγματα, άλλαζε συχνά την πεντάδα του, η οποία είχε καλή κυκλοφορία στη μπάλα (όχι όμως και τελειώματα) με τους Ιταλούς την ίδια ώρα να στηρίζονται αποκλειστικά στον Μέγιο, τον δαιμόνιο Αμερικανό γκαρντ. Ο Ντάνστον συνέχισε να σκοράρει ενώ καλή δουλειά έκαναν και οι μικροί Παπαπέτρου-Αγραβάνης ωστόσο το 1ο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Μοντεγκρανάρο με 20-21.

Οι Πειραιώτες μπήκαν καλά και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Σίμονς να κερδίζει μάχες και τον Κατσίβελη να δίνει εκ νέου το προβάδισμα με 28-26, ενώ ο μικρός είχε καλές συνεργασίες με τον Αμερικανό σέντερ του Θρύλου με τους δυο τους να κάνουν το 32-28. Η άμυνα είχε κάποια προβλήματα, αλλά με τα πόδια βαριά ακόμα είναι λογικό, ωστόσο ο Πέτγουεϊ κάπου εκεί ανέλαβε δράση και με τρίποντα έκανε το 38-31. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Μέγιο να απαντάει για το 45-41.

Ο κόουτς εμπιστεύτηκε αρκετά τον Χριστοδούλου, με τον Κύπριο γκαρντ να είναι καλός οργανωτικά αλλά και επιθετικά για το 49-41, ενώ χάρη στην καλή κυκλοφορία στη μπάλα ο Λοτζέσκι (πολύ ομαδικός και πολύ καλή πάσα) με τρίποντο έκανε το 52-48 και με γκολ φάουλ στη συνέχεια το 55-50.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι μαχητικός και να παλεύει την κάθε διεκδικούμενη κατοχή, ο Ντάνστον κάπως έτσι ανέβασε τη διαφορά για το 62-50 ενώ στη συνέχεια τον ακολούθησε ο Αγραβάνης. Άπαντες πάλευαν και πήγαιναν για το επιθετικό. Το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε με 67-60.

Ο Αγραβάνης μπήκε δυνατά και στο 4ο δεκάλεπτο, ενώ οι συνεργασίες του Χριστοδούλου με τον Λοτζέσκι συνεχίστηκαν για το 76-63. Για τους Ιταλούς μόνιμη απειλή ήταν ο Μέγιο και ο Σκιν ωστόσο ο Κατσίβελης με πολύ αναβαθμισμένο ρόλο έκανε το 82-44. Η συνεργασία Πέτγουεϊ με Σίμονς έδωσε το δικαίωμα στον τελευταίο να καρφώνει ενώ ο Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό έκανε εύκολα το 88-74 που ήταν και το τελικό σκορ.

To live του πρώτου φιλικού των πρωταθλητών Ευρώπης, στο gavros.gr

4ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

40ο Λεπτό: Ωραία συνεργασία Πέτγουεϊ με Σίμονς με τον τελευταίο να καρφώνει. Ο Λοτζέσκι στον αιφνιδιασμό κάνει εύκολα το 88-74 με τον Κατσίβελη να μην κάνει την τελευταία επίθεση και αυτό να είναι το τελικό σκορ.

38ο Λεπτό:
Ο Κατσίβελης συνεχίζει απτόητος με σουτ (με ταμπλό) για το 82-68, αλλά οι Ιταλοί με 2 τρίποντα κάνουν το 82-74.

36ο Λεπτό: Ο Κατσίβελης με βολές κάνει το 78-64, αλλά ο Μέγιο απάντησε με τρίποντο και σουτ από τα 5 μέτρα για το 78-68.

34ο Λεπτό: Ο Χριστοδούλου κάνει καλό παιχνίδι δημιουργικά, βρίσκει τον Λοτζέσκι για το 73-63 ενώ με τρίποντο ο νεαρός γκαρντ κάνει το 76-63.

32ο Λεπτό:
Η Μοντεγκρανάρο έχει μειώσει σε 67-63 με τον Ολυμπιακό να έχει χάσει 2 επιθέσεις ωστόσο ο Αγραβάνης στο «ένας με έναν» να τελειώνει ιδανικά για το 69-63.

3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

30ο Λεπτό:
Τέλος του 3ου δεκάλεπτου με τον Ολυμπιακό να τελειώνει μπροστά με 67-60.

28ο Λεπτό: Τη χαμένη δική του επίθεση ο Ντάνστον την μετέτρεψε σε επιθετικό και γκολ φάουλ στη συνέχεια. Αυξάνει ο Αμερικανός σε 62-50 με τον Ολυμπιακό να έχει ανεβάσει την άμυνά του. Με τρίποντο ο Μάντζαρης κάνει το 65-52 ενώ ο Αγραβάνης με επιθετικό αυξάνει σε 67-54.

26ο Λεπτό: Γκολ φάουλ από τον Μάντζαρη χάρη σε επιθετικό του Πέτγουεϊ που πέταξε στον Θεό για να διεκδικήσει το ριμπάουντ. 60-50 με τη βολή του Μάντζαρη.

24ο Λεπτό: Τρίποντο από τον Λοτζέσκι για το 52-48, τη στιγμή που ο Χριστοδούλου μάτωσε στο πρόσωπο από αγκωνιά και στη θέση του μπήκε ο Μάντζαρης. Ο Κόλινς μειώνει από την κορυφή της ρακέτας αλλά ο Λοτζέσκι κερδίζει το γκολ φάουλ για το 55-50. Ο Σίμονς έκανε το 57-50 με ωραίο τελείωμα.

22ο Λεπτό: Καρφώνει ο Σίμονς για το 47-41 και ο Χριστοδούλου στο αιφνιδιασμό αυξάνει σε 49-41 αλλά η Μοντεγκρανάρο κτυπάει στη ρακέτα μειώνοντας σε 49-45.

2ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

20ο Λεπτό: Αρκετές άστοχες βολές (6/16 για τον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Ιωακειμίδης με τρίποντο κάνει το 44-41. Ο Μέγιο απαντάει με τον ίδιο τρόπο και το ημίχρονο τελειώνει με 45-41.

18ο Λεπτό
: Με δύο τρίποντα ο Πέτγουεϊ κάνει το 38-31 ωστόσο στην άμυνα χρειάζεται ακόμα μεγαλύτερη προσήλωση. Νέο τρίποντο από τον Παπαπέτρου, κάνει το 41-34.

16ο Λεπτό:
Τρομερό καλάθι από τα 6 μέτρα για τον Κατσίβελη ο οποίος προσποιήθηκε και γύρισε το κορμί του για το 32-28, ενώ ο Ντάνστον με καλές και γρήγορες κινήσεις στη ρακέτα, κέρδισε το φάουλ αλλά αστόχησε στις βολές.

14ο Λεπτό: Ωραία προσποίηση από τον Ντάνστον που κάνει εύκολα με λέι απ το 30-26, ωστόσο μία λάθος πάσα του Κατσίβελη κάνει έξαλλο τον Μπαρτζώκα που ζητάει να είναι πιο απλές οι πάσες (30-28 το σκορ).

12ο Λεπτό: Το γκολ φάουλ του Σίμονς (από ασίστ του Κακιούζη) απαντάει στο τρίποντο των Ιταλών, ενώ βγαίνει καλή άμυνα από τον Χριστοδούλου. Ο Κακιούζης με βολές βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό με 25-24, ενώ ο Κατσίβελης με τρίποντο κάνει το 28-26.

1ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

10ο Λεπτό:
Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με 20-21 με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη αλλά και τρίποντο στην εκπνοή της Μοντεγκρανάρο που πέρασε μπροστά στο σκορ.

8ο Λεπτό: Ωραία ασίστ του Παπαπέτρου στον Ντάνστον για το 14-9, με τον Αμερικανό σέντερ να είναι η πηγή κινδύνου στη ρακέτα των Ιταλών. Ο Χριστοδούλου κάνει κι αυτός σεφτέ από τη γραμμή των βολών για το 15-9, ενώ ο Σίμονς αστοχεί και στις δύο βολές που εκτέλεσε. Ο Αγραβάνης όμως ποστάρει ωραία για το 17-11.

6ο Λεπτό: Ο Μπαρτζώκας με 3 Έλληνες (Μάντζαρη, Παπαπέτρου και Αγραβάνη) συνεχίζει στο ματς, έχει καλή και γρήγορη κυκλοφορία στη μπάλα, όχι όμως καλά τελειώματα. Η Μοντεγκρανάρο έχει μειώσει σε 12-9.

4ο Λεπτό:
Ωραία συνεργασία του Κατσίβελη με τον Ντάνστον με τον Αμερικανό να τελειώνει φυσικά τη φάση με κάρφωμα (9-4), ενώ μπήκε εν μέσω χειροκροτημάτων από τους ΓΑΥΡΟΥΣ στη Πάτρα και ο Βαγγέλης Μάντζαρης. Ο Παπαπέτρου κάνει το 11-4.

2ο Λεπτό: Ο Ντάνστον πέτυχε το πρώτο καλάθι της χρονιάς για τον Ολυμπιακό μετά από επιθετικό ριμπάουντ και 5-0 με τρίποντο του Κατσίβελη.

Ο Θρύλος κέρδισε 76-59 τον Απόλλωνα Πάτρας στο δεύτερο φιλικό του τουρνουά και άφησε καλές εντυπώσεις.