Δεν χάνουμε ποτέ!

Παρασκευή, 6 Δεκεμβρίου 2013 - 02:52

Τίποτα-τίποτα δεν τον σταματά τον φετινό Ολυμπιακό στο μπάσκετ, που πήρε την 19η σερί νίκη του στη σεζόν κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου με σκορ 105-103, εκτός έδρας! Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι επιθετικά υπήρξαν αρκετά διαστήματα που έπαιξαν ωραίο μπάσκετ, αμυντικά δεν μπόρεσαν να βρουν την... χημεία που θα ήθελαν με συνέπεια να δεχτούν 102 πόντους.

Και μάλιστα όπως πήγε ο αγώνας ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε γνωρίσει την ήττα, αφού έδωσε στους Γερμανούς το τελευταίο σουτ, αλλά αποδείχθηκε ότι οι «ερυθρόλευκοι» φέτος δεν χάνουν με κανέναν τρόπο! Νίκησε την μαχητική Μπάγερν που ήθελε νίκη για βαθμολογικούς λόγους και μάλιστα χωρίς τους Πρίντεζη και Μπέγκιτς οι οποίοι είναι τιμωρημένοι και δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής.

Σούπερ επιθετικά

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει και μία καλή διαφορά με τη λήξη της πρώτης περιόδου, με έξι πόντους με σκορ 28-22. Με τους Βασίλη Σπανούλη και Ματ Λοτζέσκι σε αυτά τα πρώτα λεπτά να έχουν πάρει... επάνω τους τον Ολυμπιακό στην επίθεση.

Πολλοί οι 50 πόντοι...

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έχασε κάπου τη συγκέντρωσή του και αυτό είχε ως συνέπεια να δώσει το δικαίωμα στην Μπάγερν να πλησιάσει στο σκορ και μάλιστα να περάσει και μπροστά με 42-41! Οι «ερυθρόλευκοι» όμως αμέσως έφεραν τα πράγματα εκεί που έπρεπε και με ένα σερί 10-0 έκαναν το 51-42 και τελείωσε το δεκάλεπτο με σκορ 59-50.

Σκορ το οποίο όμως δείχνει πως στην άμυνα οι Πειραιώτες δεν κατάφεραν σε καμία περίπτωση να παίξουν αυτό που ήθελαν, αφού δέχτηκαν στο πρώτο ημίχρονο 50 πόντους!

Άρχισε να «ζεσταίνεται» ο Περπέρογλου

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έδωσε τα ελεύθερα σουτ στους γηπεδούχους, με τους Γερμανούς όμως να έχουν «ζεσταθεί» και αυτό να το εκμεταλλεύονται. Με συνέπεια να μπορέσουν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα με 72-69, μετά από συνεχόμενα τρίποντα!

Στα μέσα της τρίτης περιόδου όμως άρχισε να... ζεσταίνεται ο Στράτος Περπέρογλου. Ο παίκτης των «ερυθρόλευκων» παίζοντας περισσότερο ως «4άρι» εξαιτίας της απουσίας του Πρίντεζη, πραγματοποίησε ένα από τα καλύτερά του ματς με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Και από τα μέσα της τρίτης περιόδου άρχισε να κάνει τα... δικά του στην επίθεση, με τους Γερμανούς να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Με τους «ερυθρόλευκους» να τελειώνουν το δεκάλεπτο με υπέρ τους σκορ 80-77.

Το... τρίπτυχο και το παραλίγο έμφραγμα!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα για τον Ολυμπιακό, ο Περπέρογλου συνέχισε όπως ήταν και στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ άρχισε πάλι να κάνει... πάρτι ο Σπανούλης και ο Σλούκας «σκότωνε» τους Γερμανούς όποτε του δινόταν η ευκαιρία.

Στο τέλος όμως λίγο έλειψε να έρθει το... έμφραγμα, αφού ο Ντελνεϊ της Μπάγερν έχασε επίτηδες τη δεύτερη ελεύθερη βολή που είχε στα τελευταία δευτερόλεπτα με τον Τόμσον να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και ευτυχώς για τους «ερυθρόλευκους» ο Σκάφαρτζικ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε αν και μόνος του!

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Tρούτμαν 6, Χάμαν, Σάφαρτζικ 21 (5), Τόμπσον 7, Στάιγκερ 9 (3), Μπένζινγκ 5 (1), Ντιλέινι 22 (3), Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6 (1), Μπράιαντ 16 (2).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 8, Ντάνστον 13, Σπανούλης 24 (4), Περπέρογλου 25 (3), Σλούκας 11 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης 6 (2), Καββαδάς 6, Λοτζέσκι 5 (1).

Το live του αγώνα

Η τέταρτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος του αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 105-103, δίνοντας όμως το δικαίωμα στην Μπάγερν στα τελευταία δευτερόλεπτα να διεκδικήσει και αυτή τη νίκη

8ο λεπτό

Έφτασε τους 100 πόντους ο Ολυμπιακός με μία εύστοχη βολή του Έισι Λο. 100-92 μπροστά ο Θρύλος δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα

6ο λεπτό

Απίστευτο ματς με τα συνεχόμενα τρίποντα και από τις δύο ομάδες και τα... σόλο του Σπανούλη στις διεισδύσεις του! Το σκορ είναι 96-92 υπέρ του Ολυμπιακού, με Σπανούλη και Περπέρογλου να έχουν 22 πόντους ο καθένας!

4ο λεπτό

Τρίποντο από τον Περπέρογλου και 91-84 για τον Θρύλο! Στους 19 πόντους φτάνει ο Στράτος. Στο παρκέ τώρα και οι Σπανούλης, Ντάνστον αντί των Μάντζαρη και Καββαδά αντίστοιχα

2ο λεπτό

Ωραίο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και αμέσως-αμέσως 88-79! Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Σλούκα με ένα τρίποντο και έναν αιφνιδιασμό μετά από ασίστ του Λοτζέσκι

* Η πεντάδα αποτελείται από τους Σλούκα, Μάντζαρη, Λοτζέσκι, Περπέρογλου και Καββαδά

Η τρίτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος της τρίτης περιόδου με τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με σκορ 80-77, με τον Περπέρογλου να διαμορφώνει το σκορ μετά από ασίστ του Σλούκα

8ο λεπτό

Έχει πάρει και πάλι το προβάδισμα ο Ολυμπιακός με σκορ 75-78 με τον Σπανούλη να έχει φτάσει του 20 πόντους και τον Περπέρογλου να κάνει επίσης καλό ματς επιθετικά έχοντας φτάσει τους 12

6ο λεπτό

Συνεχόμενα τρίποντα από τους Γερμανούς και έχουν πάρει το προβάδισμα με σκορ 72-69. Οι «ερυθρόλευκοι» δίνουν τα σουτ στην Μπάγερν

4ο λεπτό

Μειώνουν οι Γερμανοί σε σκορ 66-61 με τρίποντο του Μπράιαντ. Συνεχίζουν να μην μπορούν να παίξουν οι «ερυθρόλευκοι» σωστή άμυνα

2ο λεπτό

Σταθερά μπροστά με εννέα πόντους ο Ολυμπιακός με σκορ 54-63 με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν σε καλό ρυθμό στην επίθεση

* Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με του Λο, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Ντάνστον

Η δεύτερη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα με τον Βασίλη Σπανούλη να «καρφώνει» το τρίποντο για το 59-50 υπέρ του Ολυμπιακού

8ο λεπτό

Τρίποντο του Σλούκα και 51-42 προβάδισμα και πάλι για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» παίζουν ωραίο μπάσκετ με τον Σπανούλη να μοιράζει συνέχεια και ασίστ

6ο λεπτό

Με τον Καββαδά να έχει σημειώσει ως τώρα έξι πόντους, ο Ολυμπιακός βρίσκεται πίσω στο σκορ για πρώτη φορά με σκορ 42-41.

4ο λεπτό

Ισοπαλία στο ματς με σκορ 35-35. Ο Ολυμπιακός συνεχίζει να βρίσκει καλές λύσεις στην επίθεση, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και για την άμυνα

2ο λεπτό

Δεν μπήκε καλά ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο και οι Γερμανοί έχουν πλησιάσει με εύστοχο τρίποντο στον πόντο με σκορ 29-30. Στο παρκέ έχει μπει ο Καββαδάς ο οποίος κάνει το ντεμπούτο του με τον Θρύλο

* Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Λο, Σλούκα, Περπέρογλου, Πέτγουεϊ και Αγραβάνη

Η πρώτη περίοδος

10ο λεπτό

Τέλος της πρώτης περιόδου με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά στο ματς με σκορ 28-22

8ο λεπτό

Τρίποντο από τον Πέτγουεϊ σε ασίστ του Σπανούλη και 28-19 για τον Ολυμπιακό. Ωραίο μπάσκετ από τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι παίζουν αρκετά ομαδικά ως τώρα

6ο λεπτό

Το νέο πρόσωπο στην πεντάδα του Ολυμπιακού είναι ο Πέτγουεϊ ο οποίος αντικατέστησε τον Αγραβάνη. Σταθερά μπροστά ο Θρύλος με σκορ 20-15 έχοντας μέχρι τώρα σε πολύ καλή ημέρα στην επίθεση τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη.

4ο λεπτό

Ωραίο μπάσκετ από τον Ολυμπιακό και 14-11 προηγείται. Στην άμυνα μόνο θα πρέπει να βρει ισορροπία, αφού έχει δεχτεί 11 πόντους σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

2ο λεπτό

Έχει μπει... φουριόζος ο Ολυμπιακός στην επίθεση, αφού στο πρώτο δίλεπτο είναι μπροστά στο σκορ με 9-6.