Υπέταξε Κηφισιά και κούραση!

Δευτέρα, 6 Ιανουαρίου 2014 - 22:40

Παίζοντας καλό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επικράτησε με 69-64 της Νέας Κηφισιάς με τους φιλοξενούμενους να βάζουν δύσκολα στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός από τη μεριά του είχε την ατυχία να χάσει τον Σεντρίκ Σίμονς που τραυματίστηκε στο μάτι και χρειάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο για να εξεταστεί από το ιατρικό τιμ του συλλόγου.

Πολυτιμότερος για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Κώστας Σλούκας που πέτυχε 15 πόντους ενώ ήταν ψύχραιμός από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στην αντίπερα όχθη για τους «νεοφώτιστους» ο Κρόκερ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση ωστόσο δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης διεξήχθη ένας μίνι διαγωνισμός τριπόντων με τους Δημήτρη Τσαλδάρη, Μιχάλη Κακιούζη και Γιώργο Πρίντεζη να πυροβολούν από τη γραμμή των 6μ75 με την Νέα Κηφισιά χάρης σε τρίποντο του Κακιούζη να παίρνει προβάδισμα 9-1 στο 3'. Στη συνέχεια ωστόσο ο Ολυμπιακός που είχε μείνει στον αγώνα της Παρασκευής κόντρα στην Φενέρμπαχτσε σοβαρεύτηκε και με δίποντο του Γιώργο Πρίντεζη πέρασε μπροστά με 11-9 στο 7’. Όμως και πάλι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέρασε μπροστά στο σκορ 13-11 χάρης σε δίποντο του Νίκου Λιακόπουλου δυο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου .

Ο Θρύλος και πάλι με δυο βολές του Μπράιαντ Ντάνστον ισοφάρισε(13-13) για να τρέξει ένα επιμέρους σερί η Νέα Κηφισιά κάνοντας το 19-15. Ο Ντάριους Γκάρετ μάλιστα προσέφερε και θέαμα στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού με δικό του κάρφωμα ύστερα από ασίστ του Λιακόπουλου πήγε τη διαφορά στο +4 (21-17) στο 12΄. Όμως και πάλι οι πρωταθλητές Ευρώπης με ένα σερί 4-0 ισοφάρισαν 21-21 επτά λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Μάλιστα με τρίποντη «βόμβα» του Κρόκερ η Νέα Κηφισιά έκανε το 28-23 αποδεικνύοντας ότι μόνο για «περίπατο» δεν κατέβηκε στο ΣΕΦ αλλά αντιθέτως για να παλέψει τον αγώνα. Οι παίκτες της Κηφισιάς με το τρίποντο του Μπάρλου έκαναν το 25-31 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με δίποντο του Βασίλη Σπανούλη οκτώ λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου με επιθετική αιχμή τον Ντάριους Γκάρετ έκαναν το 44-39 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Μάλιστα ο Μιχάλης Κακιούζης με δυο βολές έκανε το 46-41 δυο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Με ένα επιμέρους σερί όμως 4-0 ο Ολυμπιακός ξαναέριξε τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (45-46 στο 29΄) χάρης σε κάρφωμα του Ντάνστον. Στο τελευταίο δεκάλεπτο o Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα και με δυο βολές του Κώστα Σλούκα έκανε το 66-58 βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη παρά την αντεπίθεση της Νέας Κηφισιάς τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-33, 49-48, 69-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ντάνστον 12 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 13 (8 ριμπάουντ), Περπέρογλου 6, Παπαπέτρου, Σλούκας 15, Σίμονς 3, Λοτζέσκι 2, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 12 (6 ριμπάουντ), Αγραβάνης, Μάντζαρης 4 (7 ριμπάουντ).

ΑΕΝΚ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 11 (5 ριμπάουντ), Κρόκερ 15 (1), Γκάρετ 9 (9 ριμπάουντ), Γουντς, Τσαλδάρης 10 (2), Αντεγκμπόγιε 2, Κακιούζης 13 (8 ριμπάουντ), Μπάρλος 4.

Η live εξέλιξη του παιχνιδιού...

4ο Δεκάλεπτο 69-64

10ο λεπτό

Δύο εύστοχες βολές για τον Κώστα Σλούκα για το 66-58. Ο Λιακόπουλος μειώνει σε 66-62 για την ΑΕΝΚ. Δύο εύστοχες βολές και πάλι για τον Σλούκα για το 68-62. 1/2 βολές για τον Μάντζαρη για το 69-64. Τελειώνει το παιχνίδι ο Ολυμπιακός δυσκολεύεται αλλά παίρνει τη νίκη.

8ο λεπτό

Ο Σλούκας από τα 6,75 γράφει το 62-58 για τους Πειραιώτες. Με 2/2 βολές ο Σλούκας ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 64-58.

6ο λεπτό

Ο Λιακόπουλος γράφει το 59-55 με καλάθι δύο πόντων. Τρίποντο από την Κηφισιά που μείωνει στον πόντο για το 59-58.

4ο λεπτό

Ωραία κίνηση του "Πέρπε" για το 56-50 των Πειραιωτών. Ο Μάντζαρης με τρίποντο σκοράρει για το 59-53 του Ολυμπιακού. Να σημειώσουμε ότι ο Σίμονς χτύπησε στο μάτι στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και από τότε δεν έχει ξανά αγωνιστεί.

2ο λεπτό

Περνάει μπροστά στο σκορ και πάλι η Κηφισιά με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου για το 49-50. Ο Σπανούλης... διαλύει την άμυνα της Κηφισιάς και σκοράρει για το 51-50 των πρωταθλητών Ευρώπης. Τρίποντο από τον αρχηγό του Θρύλου που δίνει το προβάδισμα με τέσσερις πόντους για το 54-50.

3o Δεκάλεπτο 49-48

10ο λεπτό

Ο Ντάνστον καρφώνει την μπάλα στο καλάθι και μειώνει σε 45-46. Ο Λοτζέσκι καρφώνει την μπάλα και βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ για το 47-46. Περνάει και πάλι μπροστά η ΑΕΝΚ για το 47-48. Ο Πρίντεζης σκοράρει για το 49-48.

8ο λεπτό

Ο Πρίντεζης με εύκολο λέι απ και μειώνει για το 41-44. 2/2 βολές για τον Κακιούζη. 41-46. 2/2 βολές για τον αρχηγό του Ολυμπιακού Βασίλη Σπανούλη για το 43-46.

6ο λεπτό

Η Κηφισιά συνεχίζει να προηγείται με το κάρφωμα του Κρόκερ για το 39-42. 2/2 βολές για την ΑΕΝΚ για το 39-44.

4ο λεπτό

Ο Σπανούλης απαντάει στο τρίποντο του Κακιούζη και κάνει το 39-38 για τον Ολυμπιακό.

2ο λεπτό

Ο Σπανούλης βάζει μπροστά τον Ολυμπιακό και σκοράρει στο δεύτερο ημίχρονο για το 34-33. Η Κηφισιά σκοράρει για το 34-35. Ο Περπέρογλου με την γνωστή του ενέργεια γράφει το 36-35.

2ο Δεκάλεπτο 32-33

10ο λεπτό

Ο Μπάρλος με 1/2 βολές γράφει για το 29-33. 1/2 βολές για τον Σπανούλη και γράφει το 30-33. Ο Πρίντεζης μειώνει στον έναν. 32-33. Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

8ο λεπτό

2/2 βολές για τον Σλούκα που κατεβάζει τη διαφορά στους τέσσερις. 27-31. Ο Μπέγκιτς με χουκ σκοράρει για το 29-32.

6ο λεπτό

Ο Κρόκερ με τρίποντο γράφει το 23-28 υπέρ της Κηφισιάς. Ο Ντάνστον με 2/2 βολές μειώνει σε 25-28. Ο Μπάρλος με εύστοχο τρίποντο ανεβάζει τη διαφορά στους έξι. 25-31.

4ο λεπτό

Ο Σλούκας... χορεύει την άμυνα της Κηφισιάς και αφήνει την μπάλα στο καλάθι, ισοφαρίζοντας σε 21-21. Η ΑΕΝΚ περνάει μπροστά με 21-25. Ο Περπέρογλου μειώνει στους δύο για το 23-25.

2ο λεπτό

Ο Ντάνστον με πανέμορφο φόλοου κάρφωμα μειώνει σε 17-19. Ο Γκάρετ καρφώνει ξανά για το 17-21 της ΑΕΝΚ. Σκοράρει και πάλι ο Ντάνστον για το 19-21.

1ο Δεκάλεπτο 15-19

10ο λεπτό

Γκολ-φάουλ για τον Ντάνστον και μία συμπληρωματική βολή για τον Ολυμπιακό. Ο Αμερικανός χάνει τη βολή και το σκορ βρίσκεται στο 13-13. Σκοράρει και πάλι η Κηφισιά για το 13-15 και το προσπέρασμα της και πάλι στο σκορ. Ο Σλούκας σκοράρει και ισοφαρίζει σε 15-15. Ο Γκάρετ με φόλοου κάρφωμα κάνει το 15-17 για την Κηφισιά. Ο Λιακόπουλος κάνει το 15-19 για την ΑΕΝΚ και έτσι τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο.

8ο λεπτό

Με 2/2 βολές ο Ντάνστον ισοφαρίζει σε 9-9 για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Με την αγαπημέμη του κίνηση ο Πρίντεζης σκοράρει και ο Ολυμπιακός περνάει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ για το 11-9! Ισοφαρίζει η Κηφισιά με βολές σε 11-11. 11-13 για την ΑΕΝΚ τώρα που στον αιφνιδιασμό σκόραρε.

6ο λεπτό

Ο Πρίντεζης με τρίποντο κάνει το 6-9 και μειώνει στους τρεις για τον Θρύλο. Με 1/2 βολές ο "Πριντ" κατεβάζει τη διαφορά στους δύο. 7-9.

4ο λεπτό

Ο Ολυμπιακός μειώνει πετυχαίνοντας μία βολή για το 1-6. Ο Κακιούζης στην επίθεση με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο και τρίτο συνολικά για την ομάδα του, γράφει το 1-9. Ο Σίμονς με ωραία ενέργεια μειώνει σε 9-3.

2ο λεπτό

Ο Τσαλδάρης με σουτ τριών πόντων ανοίγει το σκορ για την Κηφισιά. Ο Κακιούζης με τρίποντο ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 6-0 υπέρ της Κηφισιάς.

-Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το τζάμπολ.

-Μάντζαρης, Σπανούλης, Λοτζέσκι, Πρίντεζης, Σίμονς είναι η 5άδα του Ολυμπιακού που ξεκινάει στο παιχνίδι.