Πέρασε και από τη Θεσσαλονίκη ο Θρύλος!

Κυριακή, 25 Νοεμβρίου 2018 - 14:48

Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε με 71-61 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος και διεύρυνε το νικηφόρο σερί του σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ξεκίνησε δυνατά το ματς, πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, το οποίο κράτησε ως το τέλος. Οι «ερυθρόλευκες» έριξαν τους ρυθμούς στο τέλος, ωστόσο, κράτησαν τη διψήφια διαφορά τους στους 10 πόντους για το τελικό 71-61.

Κορυφαία για τον Ολυμπιακό η Λικέντρα Τζόνσον με 16 πόντους, μαζεύοντας και 13 ριμπάουντ, ενώ την ακολούθησαν η Παυλοπούλου με 11 και με 10 η Σωτηρίου.

Η εικόνα του αγώνα...

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον, με την Τόμας να πετυχαίνει τα πρώτο δίποντο της αναμέτρησης. Η Αμερικανίδα γκαρντ πραγματοποίησε και το 2-6 για να την ακολουθήσει η Σωτηρίου με τέσσερις σερί πόντους για το +8 (2-10) στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Το πρώτο της τρίποντο πέτυχε η Σταμολάμπρου στο 7-15, ενώ από τα 6,75μ έκανε και το 7-18 για τον Θρύλο. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο και οδηγήθηκαν στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 11-23 μετά από το τρίποντο της Νικολοπούλου. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα μικρό σερί, η Σπυριδοπούλου πέτυχε το 15-25 και η Σταμάτη από τα 6,75μ έδωσε και πάλι διαφορά 11 πόντων στον Ολυμπιακό (17-28). Η Σωτηρίου σκόραρε για την ομάδα της από κοντά για το 19-32, αλλά ένα κακό αμυντικό διάστημα έδωσε το δικαίωμα στον ΠΟΚ να μειώσει σε 25-32. Ένα ακόμα τρίποντο του Θρύλου από την Παυλοπούλου και δύο βολές της έφεραν το 25-37, με την Σωτηρίου με τον ίδιο τρόπο να διαμορφώνει το 25-39. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 17 πόντους (25-42), με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει τρίποντο από το κέντρο.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ πίεσε (29-42), αλλά το γκολ-φάουλ της Τζόνσον έφερε το 29-45 για τον Θρύλο. Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας είχαν ένα «νεκρό» επιθετικό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 36-45. Ένα τρίποντο της Κοσμά απέφερε το 36-48, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει και το 36-50 έπειτα από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια. Μετά από κλέψιμο της Κοσμά και λέι απ της Σταμολάμπρου έγινε το 38-52 και το γκολ φάουλ της Τζόνσον έκανε το 40-55 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Η Αμερικανίδα σέντερ του Ολυμπιακού έβαλε και το πρώτο καλάθι της ομάδας της για το 43-57, η άμυνα λειτούργησε τέλεια και από το κλέψιμο της Σωτηρίου και το λέι απ της Παυλοπούλου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους (43-59). Η Τόμας συνέχισε στην επίθεση με ένα ακόμα δίποντο (47-61), ο ΠΑΟΚ από τις βολές έφτασε το ματς στο 51-61 και στο 53-61 με 5:08 για το τέλος. Έπειτα από επιθετικό της ριμπάουντ, η Τζόνσον έκανε το 53-63 και η Σταμάτη με ντράιβ κράτησε τη διαφορά στους 10 (55-65). Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το τρίποντο, σκόραρε με λέι απ της Παυλοπούλου (58-67) με την γκαρντ του Θρύλου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να γράφει το 58-69. Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν και αυτό το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον ταξιδεύουν την Τετάρτη για την Τουρκία και την αναμέτρηση με την Hatay.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 3 (1), Λέξα, Καρλάφτη 2, Κριμίλη 3, Ταρπάγκου, Καρακούλα 4, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 11(1), Τζάκσον 18, Ουίλιαμς 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6, Μάζιτς(5 ριμπ.), Σταμάτη 5, Σπυριδοπούλου 7 (1/1 τρ., 2/2 δίπ), Παυλοπούλου 11, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 10 (1/2 τρ., 8 ριμπ., 5 κλεψ.), Λίτση, Τζόνσον 16 (7/9 δίπ., 13 ριμπ.), Κοσμά 5 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 8.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-42, 40- 55, 61-71

«ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!!!» (vid)

Ο όρκος νίκης της γυναικείας ομάδας μπάσκετ των Πειραιωτών ενόψει του ματς με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.