«Φωτιά» οι αήττητες κοριτσάρες του Ολυμπιακού!

Κυριακή, 8 Μαρτίου 2020 - 17:19

Τι κορίτσια! Τι ομαδάρα! Τι μπάσκετ! Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικό κόντρα στην Δάφνη στον Άγιο Δημήτριο, καθώς την συνέτριψε με 113-62, για την 20η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Με τις Πειραιώτισσες να φτάνου, έτσι, τα 135 σερί ματς αήττητες σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις και 117 στο πρωτάθλημα, στο οποίο παρέμειναν στην κορυφή!

Πιο αναλυτικά, τα κορίτσια του Θρύλου δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19 πόντους προβάδισμα και το ημίχρονο στο +28. Από εκεί και έπειτα, οι αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη είχαν ένα εύκολο μεσημέρι και δεν άφησαν το πόδι από το... γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας το σκορ σε υψηλά επίπεδα!

Πρώτη σκόρερ των αήττητων νταμπλούχων Ελλάδας, η Μπασάρα Γκρέιβς με 26 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Τζέσικα Τόμας με 20!

Να σημειωθεί, ότι προφυλάχθηκε η Εβίνα Σταμάτη λόγω ενοχλήσεων, ενώ εκτός έμεινε η εμπύρετη Πηνελόπη Παυλοπούλου...

Τα δεκάλεπτα: 15-34, 34-62, 45-87, 62-113

Δάφνη Αγίου Δημητρίου: Λανγκ 10 (2), Κόουλινγκ 19 (3), Τσέρι 14 (2), Μαγκλάρα 10, Κοντογεώργου 4, Γκριτζά 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκρέιβς 26 (2), Γιουρτσένκοβα 11, Γέμελος 18 (3), Τόμας 20 (3), Νικολοπούλου 6, Σταμολάμπρου 17 (3), Λούκα 9, Αυτζή 6, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου, Κοσμά.