Ολυμπιακός | Μπάσκετ Γυναικών: Νίκησε με καλή εμφάνιση, στη Λευκάδα

Παρασκευή, 17 Σεπτεμβρίου 2021 - 22:08

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 73-52 της Νίκης Λευκάδας, σε φιλικό ματς εκτός έδρας και έδειξε ξανά πολλά θετικά στοιχεία.

Η ανάλυση του ματς:

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς εμφάνισε αρκετές αρετές στο παιχνίδι της, με αρκετό τρέξιμο, πίεση στην άμυνα και καλά ποσοστά στο μακρινό σουτ. Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή το προβάδισμα και τον έλεγχο στο ματς φτάνοντας στο 19-12 στην 1η περίοδο. Σκοράροντας άλλους 20 πόντους στη συνέχεια, αύξησε στο +15 τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο μπροστά με 39-24.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διεύρυναν στο +20 το υπέρ τους προβάδισμα για το 59-39, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με το τελικό 73-52, στην τελευταία περίοδο. Στην αναμέτρηση με τη Νίκη Λευκάδας, δεν χρησιμοποιήθηκε η Ρουθ Χάμπλιν η οποία προφυλάχθηκε, εξαιτίας ενός μικροπροβλήματος στον αστράγαλο καθώς και η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία έμεινε στην Αθήνα για να συνεχίσει το πρόγραμμα αποθεραπείας που ακολουθεί.

Καλή εμφάνιση από τις γυναίκες στο μπάσκετ στο φιλικό με τις Εσπερίδες - Νίκη με 69-66 στη Λευκάδα...