Ολυμπιακός-Ενισέι: Επίθεση «φωτιά» και +15 στο ημίχρονο

Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021 - 17:32

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά των 11 πόντων που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα «βιολιά» τις Σταμολάμπρου (17π, 3/3 τρίποντα) και Βίτολα (11π, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) βρίσκεται μπροστά με 15 πόντους στο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο και πήραν διαφορά 20 πόντων μετά από 6 περίπου αγωνιστικά λεπτά με τρίποντο της Σταμολάμπρου, η οποία έκανε το 40-20, ενώ στη συνέχεια με 6 ακόμη προσωπικούς της πόντους διαμόρφωσε το 46-30 με 37’’ να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις επιθέσεις τους και έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 46-31 και να είναι με το ένα πόδι στους «16» του EuroCup.

Ολυμπιακός - Ενισέι 84-69 (Τελικό)

Πάμε ζωντανά στο ΣΕΦ για να παρακολουθήσουμε τον αγώνα ρεβάνς του Θρύλου με την ομάδα του Κρασνογιάρσκ, για πρόκριση στους «16» του Eurocup!