Επιβλητικός ο Θρύλος, προκρίθηκε άνετα στους «16» του EuroCup!

Τετάρτη, 22 Δεκεμβρίου 2021 - 18:24

Ο Θρύλος με μια ολοκληρωτική εμφάνιση επικράτησε με 15 πόντους της Ενισέι και πέρασε, άνετα και επιβλητικά, στη φάση των «16» του EuroCup. Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς παρουσιάστηκε σοβαρή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επέβαλε τον ρυθμό της στο παιχνίδι, παίρνοντας μια μεγάλη πρόκριση! Ο Θρύλος υπέταξε και πέρασε άνετα από την Ενισέι, μια ομάδα η οποία κέρδισε με 25 πόντους τον Παναθηναϊκό, χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα.

από πλευράς Ολυμπιακού, σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Βίτολα, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, Σταμολάμπρου με 19 πόντους, Πλουφ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ και η Νικολοπούλου με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Η Ενισέι άνοιξε το σκορ με δίποντο της Ματέεβα και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα με Πλουφ. Προβάδισμα για την ομάδα του Κρασνογιάρσκ με την Εν’Ντι και η Πλουφ απάντησε ξανά με αμαρκάριστο τρίποντο, για το πρώτο προβάδισμα του Θρύλου, με 5-4!

Η αστοχία της Ενισέι στα μακρινά σουτ ήθελε καλά ριμπάουντ από πλευράς Θρύλο, αλλά στο πρώτο κομμάτι του ματς η ομάδα του Ζίμπαρτς έδειξε μια αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ. Η Πατσούρινα το 7-6 και η Σταμολάμπρου το 9-6 για τον Θρύλο, ο οποίος στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και κάτι παραπάνω, είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ. Μείωσε σε 9-8 η Βάνλου και η Βίτολα κράτησε τον Θρύλο στο +3, για το 11-8. Ξανά η Βίτολα για το 13-8 και ο Ολυμπιακός έδειχνε στιβαρός και ικανός να πάρει αυτό που ήθελε στην επίθεση. Μείωσε σε 13-10 η Ενισέι, με την Εν’Ντι.

Ο Ζίμπαρτς έριξε Χάμπιλν και Τόλφρι στο ματς, με τη Σταμολάμπρου να γράφει το 16-10 με τριποντάρα και τη Βίτολα στον αιφνιδιασμό να τελειώνει με καλάθι την προσπάθειά της και ανεβάζει τη διαφορά στο +8 (18-10). Η Ενισέι μείωσε με Βάνλου σε 18-13 και στα 3μιση λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου 10λέπτου, ο Ολυμπιακός κρατούσε τα ηνία στο σκορ. 20-13 ξανά με τη Βίτολα, η οποία ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, στο 1ο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο στο ματς

Εύστοχη από μέση απόσταση η Χάμπλιν, για το 22-13, αλλά η Κρίμοβα μείωσε σε 22-16 με τρίποντο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να βάλει την μπάλα μέσα στη ρακέτα, παίζοντας με τη Χάμπλιν. Δύο συνεχόμενες χαμένες προσπάθειες από την Πλουφ κράτησαν το σκορ στα ίδια επίπεδα, καθώς απέμενε ενάμιση λεπτό, αλλά η Χάμπλιν έστειλε πάλι τον Θρύλο στο +8 (24-16). Υπέροχος αιφνιδιασμός και καλάθι από την Πλουφ για το 26-16. Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει του χεριού την ισχυρή ρωσική ομάδα! Η Κουζμένκοβα μείωσε σε 26-18 και η Σταμολάμπρου είχε… buzzer beater για να κλείσει το πρώτο 10λεπτο στο 29-18 και το +11 του Θρύλου!Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά των 11 πόντων που είχε στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρώτα «βιολιά» τις Σταμολάμπρου (17π, 3/3 τρίποντα) και Βίτλα (11π, 5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα) βρίσκεται μπροστά με 15 πόντους στο ημίχρονο.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι στο 2ο ημίχρονο και πήραν διαφορά 20 πόντων μετά από 6 περίπου αγωνιστικά λεπτά με τρίποντο της Σταμολάμπρου, η οποία έκανε το 40-20, ενώ στη συνέχεια με 6 ακόμη προσωπικούς της πόντους διαμόρφωσε το 46-30 με 37’’ να απομένουν για τη λήξη του ημιχρόνου, η Ενισέι ευστόχησε σε μία βολή και έτσι διαμόρφωσε το 46-31, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός δεν «πατούσε» καλά στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου και έμεινε χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για τρία αγωνιστικά λεπτά, και κάπου εκεί κατάφερε να πάρει σκορ με δίποντα της Σταμολάμπρου και της Βίτολα, χωρίς να επιτρέψει έτσι την Ενισέι να πλησιάσει στο σκορ, κάνοντας το 50-37.

Η Πλούφ με 4 συνεχόμενους πόντους και η Εν’ Ντι με ένα καλάθι ανέβασαν το σκορ στο 54-39, δίνοντας στον Ολυμπιακό και πάλι διαφορά 15 πόντων. H Βίτολα στην συνέχεια με ασίστ της Νικολοπούλου έκανε το 56-39, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο της Σταμάτη για το 59-39, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους.

Η Εν’ Ντι απάντησε για το 59-41 και στη συνέχεια ο Θρύλος έτρεξε ένα σερί 6-0 με δίποντα από τις Πλουφ, Χάμπλιν και Νικολοπούλου για το 65-41, δίνοντας διαστάσεις… θριάμβου στο παιχνίδι κόντρα στην Ενισέι.

Η Δίελα διεύρυνε το σερί σε 8-0 με δύο εύστοχες βολές και έκανε το 67-41, για να απαντήσει η Ενισέι με ένα δικό της σερί 7-0, μειώνοντας σε 67-48 με 5 πόντους της Λάτσγκαλ και δύο από την Εν’ Ντι, με τον Μάρτινς Ζίμπαρτς να καλεί άμεσα τάιμ άουτ. Η Αλεξανδρή έχασε τη μπάλα, με φάουλ που δεν δόθηκε, από την Λάτσγκαλ, η οποία στον αιφνιδιασμό έκανε το 67-50, με την «εκπνοή» του τρίτου δεκαλέπτου.

Τόλφρι και Κρίμοβα έκαναν το 69-52 με την έναρξη της 4ης περιόδους, για να ακολουθήσουν καλάθια από τις Εν’ Ντι και Βίτολα για το 71-54, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μεγάλο προβάδισμα στο παιχνίδι.

Η Αλεξανδρή έπαιξε εντυπωσιακή άμυνα και η Πλουφ μετουσίωσε αυτή τη προσπάθεια σε πόντους, κάνοντας το 73-54, για να ακολουθήσει ένα κλέψιμο της Σύρρα, η οποία έδωσε ασίστ στην Αλεξανδρή για το 75-54, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια, έδειξε μία χαλάρωση στο παιχνίδι του και δέχτηκε ένα σερί από την Ενισέι. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα, οι Ρωσίδες έκαναν το 75-60, και με δύο εύστοχες βολές, μείωσαν κι άλλο, σε 75-62. Η Πλουφ «έσπασε» αυτό το σερί και έκανε το 77-62. Η Ενισέι έκανε το 77-67 με δίποντο της Μπρατσίκοβα και απάντησε η Πλουφ με δίποντο, για το 79-67, για να ακολουθήσει ένα τρίποντο της Σύρρα για το 82-67 και το +15.

Η Λάτσγκαλ στη συνέχεια με δύο βολές έκανε το 82-69 και ο Ολυμπιακός απάντησε με δίποντο της Νικολοπούλου στην «εκπνοή» για το 84-69, παίρνοντας και πάλι τη νίκη με 15 πόντους διαφορά, όπως και στην πρώτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-31, 67-50, 84-69