Τελικός Κυπέλλου: Πλησίασε η Ελευθερία, μπροστά ο Θρύλος με +5 στο ημίχρονο! (photo)

Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 - 15:48

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε λίγο παραπάνω. Διατήρησε μία μικρή διαφορά, βρίσκοντας δυσκολία απέναντι στην άμυνα ζώνης της ομάδας του Δεσποτάκη. Το 31-26 του πρώτου μέρους του έδινε προβάδισμα για την κούπα! Αλλά έπρεπε να γίνει πιο αποτελεσματικός

Τον… γόρδιο δεσμό στη δεύτερη περίοδο, έλυσε η Πλουφ, μετά από 3μιση λεπτά αστοχίας! Ο Ολυμπιακός δυσκολευόταν απέναντι στη ζώνη της Ελευθερίας Μοσχάτου και η αλήθεια είναι πως από την περιφέρεια τα ποσοστά των παικτριών του Ζίμπαρτς δεν ήταν τα αναμενόμενα. Ο Θρύλος δεν έβρισκε καλά σουτ και από το τρίποντο, με αποτέλεσμα ο Ζίμπάρτς να ζητάει καθαρά την μπάλα να πηγαίνει πιο κοντά στο καλάθι. Εκεί όπου με τις διεισδύσεις της Πλουφ και τις προσπάθειες της Χάμπλιν, από τη ρακέτα (όταν εκείνη ήταν στο παρκέ) ή την Βίτολα, ο Ολυμπιακός έβρισκε περισσότερα καλάθια…

Η Ελευθερία Μοσχάτου προσπάθεια στο 18-23 να… αγχώσει τον Ολυμπιακό. Με την καλή της άμυνα, αλλά και με το τρίποντο της Φεράρι, έφτασε κοντά και απείλησε. Απάντησε άμεσα όμως η Νικολοπούλου και το 18-26 έδωσε εκ νέου αέρα στον Θρύλο…

Ο Ολυμπιακός έψαχνε τρόπο να σπάσει την άμυνα της Ελευθερίας, αφού τα μακρινά σουτ δεν του πήγαιναν καλά. Είχε την υπεροχή στο ματς, αλλά δεν είχε βρει μια καλή διαφορά, για να το… καθαρίσει.

Όποτε ο Ολυμπιακός είχε υπομονή στην κυκλοφορία της μπάλας, μπροστά στην άμυνα ζώνης της Ελευθερίας Μοσχάτου, έβρισκε ελεύθερα σουτ. Κάποια μπήκαν, κάποια όχι, αλλά το 4/18 σουτ 3 πόντων δεν ήταν καθόλου καλό και ο Ζίμπαρτς ήθελε να δει την ομάδα του να το βελτιώνει… Ο κόουτς πήρε τάιμ άουτ, βλέποντας την Ελευθερία Μοσχάτου να πλησιάζει στους 5, στο 26-31 και την ομάδα του να κάνει αρκετά λάθη, τα οποία έφερναν εύκολο τρανζίσιον για την Ελευθερία Μοσχάτου.

Ο τελικός παρέμεινε αμφίρροπος μετά το τέλος του 1ου ημιχρόνου, με το σκορ στο 26-31. Αν και φαβορί ο Ολυμπιακός, όφειλε να γίνει πιο ουσιαστικός, για να τελειώσει την υπόθεση «τίτλος».