Τελικός Κυπέλλου: Ακόμη πιο κοντά στην κούπα, στο +11 ο Θρύλος

Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 - 16:21

Με Πλουφ και Νικολοπούλου ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, με την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Θρύλος συνέχισε να μην είναι αρκετά εύστοχος από μακριά, δεν είχε καλά ποσοστά στα τρίποντα και ο Ζίμπαρτς, ο οποίος έβλεπε το πρόβλημα με την αστοχία από μακριά να μη λύνεται, ζητούσε από την ομάδα του να πάει πιο μπροστά στο καλάθι.

Στο +10, στα 4μιση λεπτά πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός είχε αρχίσει να βάζει γερές βάσεις, για να κρατήσει τη διαφορά του ψηλά. Ξανά με τρίποντο της Νικολοπούλου. Είναι δεδομένο ότι με καλά σουτ, η άμυνα ζώνης σπάει πιο εύκολα και ο Ολυμπιακός ήθελε να κάνει αυτό ακριβώς, για όσο ματς απέμενε, ώστε να σφραγίσει τη διαφορά του και να φτάσει πιο εύκολα στην κούπα.

Ο Θρύλος άνοιξε και άλλο τη διαφορά, στο +12 και εκεί η Ελευθερία Μοσχάτου αντιλήφθηκε ότι θα ήταν δύσκολο να επιστρέψει στο ματς, αν δεν έκανε πλέον κάτι ριζικό, για να αλλάξει την εικόνα. Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι και στην τρίτη περίοδο. Στο 28-40 και στο 30-42 η ομάδα του Ζίμπαρτς έδειξε ότι δεν θα επιτρέψει στην Ελευθερία Μοσχάτου να πλησιάσει και να αναζητήσει… ανατροπή.

Η Χάμπλιν πέρασε ξανά στο ματς, στα 2 λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου, για να δώσει δύναμη πυρός μέσα στη ρακέτα. Η καλή άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά και οι πόντοι που έπαιρνε από κοντά στο καλάθι, δεν επέτρεπαν στην ομάδα να «πληγωθεί» από την αστοχία στα τρίποντα. Ο Ολυμπιακός στην άμυνά του πίεζε στα 3/4 του γηπέδου, για να δυσκολέψει το σκοράρισμα της Ελευθερίας Μοσχάτου. Η Πλουφ έκλεισε τη διαφορά στο +11 για τον Θρύλο, με καλάθι 2π. στο φινάλε της περιόδου.