Στο +23 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2022 - 21:14

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με τον Πρωτέα Βούλας. Μετά το προβάδισμα των γηπεδούχων με το καλάθι της Τζανετάτου για το 5-4, επέβαλε το ρυθμό του. Με 4 πόντους της Αγιούσο και γκολ-φάουλ της Νικολοπούλου, προηγήθηκε 5-11. Και έφτασε και σε νταμπλ-σκορ, 9-18, με τρίποντο της Σπυριδοπούλου, πριν κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-22 με 1/2 βολές της Σύρρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε κι άλλο. Με 6 πόντους της Σταμολάμπρου και καλάθι της Γκούσταφσον έγινε το 20-34, ενώ η διαφορά πήγε και στο +21 με καλάθια από Σταμάτη, Γκούσταφσον και Σπυριδοπούλου για το 20-41. Η Νικολοπούλου με 2/2 βολές έκανε το 20-43 και αυτό το +23 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνη την στιγμή. Μάλιστα, με αυτό το καλάθι ο Ολυμπιακός έφτασε σε 0-15 σερί! Η Σταμάτη σκόραρε με δίποντο για το 22-45 και αυτό ήταν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.