Μπροστά στο ημίχρονο ο Θρύλος

Τετάρτη, 7 Δεκεμβρίου 2022 - 18:14

Πολύ καλή και ανταγωνιστική εικόνα δείχνει ο Ολυμπιακός στο Μπάσκετ Γυναικών στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Βίρτους Μπολόνια. Και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 42-40!

Η Αγιούσο με καλάθι και φάουλ έκανε το 3-3 και η Γκούσταφσον με τον ίδιο τρόπο το 6-6. Το πρώτο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα ήρθε με το τρίποντο της Αγιούσο για το 11-10, ενώ η Σταμολάμπρου με 6 σερί πόντους έκανε το 24-20, πρώτα με καλάθι και φάουλ και μετά με τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 26-22 για τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Με τρίποντο της Αγιούσο έκανε το 31-24 και η Σταμολάμπρου έστειλε τη διαφορά πρώτα στο +9 με 2/2 βολές και μετά στο +1- με τρίποντο για το 36-26. Η ιταλική ομάδα μάζεψε τη διαφορά, η Αγιούσο έκανε το 42-36 και εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε στο 42-40 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα Μπάσκετ Γυναικών ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ηττήθηκε με 79-63 από τη Βίρτους Μπολόνια...