Σταμολάμπρου: «Μαραθώνιος το πρωτάθλημα, τώρα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι»

Κυριακή, 12 Μαρτίου 2023 - 15:22

Ο Ολυμπιακός πήρε άνετα το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 Γυναικών, νικώντας 106-64 τις Εσπερίδες. Και η Σταμολμάπρου ξεχώρισε για άλλη μια φορά. Πατάει γκάζι, καθώς οι τελικοί φτάνουν και αυτό είναι σημαντικό.

Η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου μίλησε για τον ημιτελικό με τις Εσπερίδες και τους τελικούς της Α1 Γυναικών, που πλησιάζουν.

Αναλυτικά όσα είπε:

«Είμαστε, πλέον, στην τελική ευθεία. Το πρωτάθλημα, όπως μας λέει και ο κόουτς, δεν είναι ένα σπριντ, είναι ένας μαραθώνιος, τώρα είναι το πιο σημαντικό κομμάτι. Σήμερα, στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχαμε πει να περιορίσουμε μια παίκτρια των Εσπερίδων, δυστυχώς επιτρέψαμε να έχει 21 πόντους, επομένως και η ατομική και η ομαδική μας άμυνα δεν λειτούργησε τόσο καλά.

Στην επίθεση γνωρίζουμε ότι έχουμε πολλά ατού, πλουραλισμό, άτομα που μπορούν να βάλουν την μπάλα εύκολα στο καλάθι. Στο δεύτερο ημίχρονο, βελτιώσαμε την άμυνα μας, άνοιξε η διαφορά, τρέξαμε πολύ, είναι κάτι που θέλουμε να κάνουμε, να σκοράρουμε στο τρανζίσιον. Πλέον, στρέφουμε την προσοχή μας στους τελικούς και στο βασικό μας στόχο».