Βασικοί Καρίμ και Εσάν (vid)

Σάββατο, 19 Μαΐου 2018 - 23:47

Σε ρυθμούς Παγκοσμίου Κυπέλλου έχουν μπει για τα καλά οι Ιρανοί. Η εθνική ομάδα της ασιατικής χώρας προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στο Μουντιάλ της Ρωσίας. Το απόγευμα του Σαββάτου το Ιράν αντιμετώπισε σε φιλικό του Ουζμπεκιστάν. Το ματς διεξήχθη στο στάδιο «Αζάντι», στην Τεχεράνη με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 1-0.

Με τον Καρίμ Ανσαριφάρντ και τον Εσάν Χατζισαφί να είναι στο αρχικό σχήμα που επέλεξε ο Κάρλος Κεϊρόζ για το ματς με τους Ουζμπέκους. Ο μεν Καρίμ αγωνίστηκε για 68 λεπτά πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Αμίρι, ενώ σε ό,τι αφορά τον Εσάν, η δική του παρουσία είχε διάρκεια 59 λεπτά, καθώς τότε αποχώρησε από το ματς με τον Μονταζέρι να τον αντικαθιστά.

Ο Χατζισαφί είχε ρόλο και στη φάση του γκολ. Διότι από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το γκολ για το Ιράν στο 17’, το οποίο τελικά έκρινε και την αναμέτρηση που έληξε με σκορ 1-0. Ο «ερυθρόλευκος» παίκτης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Τσεσμί με κεφαλιά σκόραρε, σημειώνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης.