Όταν ο Ανατολάκης έπαιξε τερματοφύλακας! (photo)

Κυριακή, 12 Απριλίου 2020 - 20:48

Περνούν τα χρόνια, ωστόσο ας θυμηθούμε μια περίεργη «ερυθρόλευκη» στιγμή. Στις 4 Απριλίου του 2001, ο Ολυμπιακός παίζει στο Καυτανζόγλειο με τον Ηρακλή για το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς, στο 3ο λεπτό, με σουτ του Αλεξανδρή και με αυτό το γκολ, επικράτησε 1-0 της ομάδας του Άγγελου Αναστασιάδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Τάκη Λεμονή, είχαν κάνει τις τρεις τους αλλαγές και στο 87ο λεπτό, ήρθε η αποβολή του Δημήτρη Ελευθερόπουλο. Τότε, πάρθηκε η απόφαση και κάτω από τα δοκάρια, κάθισε ο Γιώργος Ανατολάκης. Φορώντας τη φανέλα του «Ελέ», είχε και μια έξοδο, κράτησε το «0» στα λίγα λεπτά που απέμειναν.

Από τις περίεργες στιγμές στην καριέρα ενός ποδοσφαιριστή. Ο Γιώργος Ανατολάκης φόρεσε την ερυθρόλευκη φανέλα σε 364 επίσημα ματς (!), από το Δεκέμβρη του 1996, ως το καλοκαίρι του 2007.