Ολυμπιακός | Κόπα Άφρικα: Στα ημιτελικά ο Σισέ!

Κυριακή, 30 Ιανουαρίου 2022 - 23:09

Μια μεγάλη νίκη πήρε η Σενεγάλη του Σισέ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Ισημερινής Γουινέας και εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπουρκίνα Φάσο.

Ο Σενεγαλέζος αμυντικός του Θρύλου δεν αγωνίστηκε στη σημερινή αναμέτρηση, στην οποία το σκορ άνοιξε ο Ντιεντιού στο 28ο λεπτό για την Σενεγάλη.

Η Ισημερινή Γουινέα ισοφάρισε με γκολ του Μπουιλά στο 57ο λεπτό, με το ματς από εκεί και πέρα να ανήκει στην Σενεγάλη. Στο 68ο λεπτό ο Κουγιατέ έκανε το 2-1 και τη νίκη «σφράγισε» στο 79ο λεπτό ο Σαρ, κάνοντας το 3-1.

Μια ακόμη «ερυθρόλευκη» παρουσία στους «4» του Κόπα Άφρικα. Μετά το Καμερούν του Πιέρ Κούντε, σφράγισε το… εισιτήριο της και η Σενεγάλη του Σισέ για τα ημιτελικά του θεσμού.