Βόλος-Ολυμπιακός: Αήττητος, προφανώς, ο Θρύλος

Κυριακή, 20 Φεβρουαρίου 2022 - 11:45

Δεν έχει χάσει ματς από τους Βολιώτες ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε υποχρεωθεί μόνο σε μια ισοπαλία, στο περιβόητο οφσάιντ του Σουντανί. Τα στοιχεία της Σούπερ Λιγκ αναδεικνύουν την ανωτερότητα του Ολυμπιακού και δείχνουν ότι η ομάδα του Μαρτίνς πρέπει να φύγει από το Πανθεσσαλικό, με το «διπλό».

Αναλυτικά:

Ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός παίζει το 40ο παιχνίδι στη σεζόν, ενώ έχει τουλάχιστον 17 ακόμα ως το τέλος της. Ηττήθηκε την Πέμπτη από την Αταλάντα στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι. Ήταν η έκτη ήττα του Ολυμπιακού στη σεζόν, αλλά δεν έχει χάσει ακόμα στο πρωτάθλημα.
Κέρδισε και το παιχνίδι με την ΑΕΚ, για να μείνει εννέα βαθμούς μπροστά από τον ΠΑΟΚ και 17 πλέον από την ΑΕΚ. Θέλει μία νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Έχει φτάσει τα 28 παιχνίδια πρωταθλήματος χωρίς ήττα, έχοντας ήδη κλείσει 10 μήνες από την τελευταία. Έχει την καλύτερη άμυνα με 11 γκολ, μάλιστα έχει δεχτεί δύο στα 10 τελευταία παιχνίδια.
Εκτός έδρας ξεκίνησε με επτά νίκες στη σειρά, στα τέσσερα τελευταία όμως έφερε τρεις ισοπαλίες. Το αήττητο του είναι στα 14 παιχνίδια εκτός έδρας.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρέαμπτσουκ 35, Ελ Αραμπί 34, Μ. Καμαρά και Τικίνιο από 33.
Πρώτοι σε γκολ: Ελ Αραμπί 15, Τικίνιο 12, Μασούρας 10.
Οι έξι τελευταίοι αγώνες
30.01.2022: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1 (Τικίνιο)
02.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1 (Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες 2)
06.02.2022: Ιωνικός – Ολυμπιακός 0-3 (Α. Καμαρά, Τικίνιο, Μασούρας)
09.02.2022: Ολυμπιακός – Παναιτωλικός (Κύπελλο) 3-1 (Φαντιγκά, Μασούρας 2)
13.02.2022: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 1-0 (Εμβιλά)
17.02.2022: Αταλάντα – Ολυμπιακός (Europa League) 2-1 (Τικίνιο)
Το πρόγραμμα
20.02.2022: Βόλος - Ολυμπιακός
24.02.2022: Ολυμπιακός – Αταλάντα (Europa League)
27.02.2022: Ολυμπιακός – ΟΦΗ
02.03.2022: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης
06.03.2022: Άρης – Ολυμπιακός
(δεν έχουν οριστεί ακόμα οι δύο ημιτελικοί Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ)

Ο Βόλος
Η ήττα του Βόλου στο Ηράκλειο περιόρισε τις ελπίδες του για την πρώτη εξάδα, και πλέον χρειάζεται πολλούς βαθμούς στα τέσσερα παιχνίδια που απομένουν. Ο ΟΦΗ έγινε η πρώτη ομάδα φέτος που τον νίκησε δύο φορές. Στα 10 τελευταία παιχνίδια του δεν έχει κάνει δύο ίδια διαδοχικά αποτελέσματα.
Ήταν η πρώτη ήττα του Βόλου μετά από τρία παιχνίδια και δεν μπόρεσε να κάνει τρίτη διαδοχική νίκη εκτός έδρας, μετά τις δύο επί ΑΕΚ και Άρη. Κάτι που θα έκανε για πρώτη φορά.
Έχουν μπει 73 γκολ στα παιχνίδια του, περισσότερα από κάθε άλλης ομάδας. Μόλις τέσσερις ομάδες έχουν καλύτερη επίθεση από το Βόλο και μόνο μία χειρότερη άμυνα!
Στην έδρα του ο Βόλος έφερε 1-1 με τον Ιωνικό, την πρώτη ισοπαλία του από την αρχή του πρωταθλήματος, αφού είχε πέντε νίκες και πέντε ήττες.

Πρώτοι σε αγώνες: Ρομέρο, Ρεγκατέν, Φαν Βέερτ, Φεράρι και Μπαρτόλο από 24.

Πρώτοι σε γκολ:Φαν Βέερτ 13, Όρος 5, Μπαρτόλο 4.

19.01.2022: Βόλος – Απόλλων Σμύρνης 1-0 (Φαν Βέερτ)

23.01.2022: Βόλος – ΠΑΟΚ 0-4
30.01.2022: ΑΕΚ – Βόλος 1-2 (Φαν Βέερτ 2, κόκκινη Φαν Βέερτ)
02.02.2022: Βόλος – Ιωνικός 1-1 (Όρος)
05.02.2022: Άρης – Βόλος 0-2 (Άλεξ Σοάρες και Κορέα)
13.02.2022: ΟΦΗ – Βόλος 2-1 (Φερνάντες, κόκκινη Μπαριέντος)

20.02.2022: Βόλος – Ολυμπιακός
26.02.2022: Παναιτωλικός - Βόλος

03.03.2022: Ατρόμητος – Βόλος
06.03.2022: Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα

Μεταξύ τους
Ο Ολυμπιακός έχει κερδίσει τα τρία τελευταία παιχνίδια, αφού ο Βόλος είτε προηγήθηκε, είτε ισοφάρισε. Και τα τρία τα κέρδισε στο δεύτερο ημίχρονο.
Στο Βόλο το πρώτο παιχνίδι έληξε 0-0, ενώ το περσινό το κέρδισε ο Ολυμπιακός.