Με όρεξη και... Ματιέ προηγείται στο ημίχρονο ο Θρύλος

Τετάρτη, 12 Απριλίου 2023 - 20:25

Με τρομερή όρεξη και διάθεση ξεκίνησε στον αγώνα με την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός, που έψαξε από νωρίς το γκολ.

Οι παίκτες του Ανιγκό ήταν εκείνοι που πίεζαν για το 1-0, απειλώντας από νωρίς με ένα σουτ του Χουάνγκ. Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάζοντας πολύ καλή λειτουργία και στην άμυνά τους, δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να απειλήσει ιδιαίτερα (παρά μόνο σε μία φάση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου), ενώ στο 27' ο Ματιέ Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ.

Ο Μπακαμπού βρέθηκε στα αριστερά, σέντραρε όμορφα για τον Γάλλο που βρισκόταν σε θέση σέντερ φορ και εκείνος με μία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ξανά με σουτ των Μπιέλ και Φορτούνη, όμως δεν κατάφεραν να βρουν το δεύτερο γκολ, πριν το ημίχρονο. Ωστόσο οι πειραιώτες είχαν μία πολύ καλή εικόνα στα πρώτα 45' του αγώνα, δείχνοντας θέληση και πίστη στην ανατροπή.

Πάμε γερά και στο δεύτερο ημίχρονο ΘΡΥΛΕ.