Με άμυνα για σεμινάριο έτοιμος για την Κούπα!

Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2018 - 19:50

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗ ΧΙΟ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, επικράτησε του ΝΟ Βουλιαγμένης με 9-4 και έτσι πήρε την πρόκριση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου που διεξάγεται στη Χίο. Χαρακτηριστικό παράδειγμα τις εντυπωσιακής άμυνας που έπαιξε ο Ολυμπιακός, είναι το γεγονός οτι ο ΝΟΒ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 0/9 στον παίκτη παραπάνω.

Πλέον ο Θρύλος περιμένει στον τελικό, τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε ΑΝΟ Γλυφάδας και Πανιώνιο, προκειμένου να ξέρει τον αντίπαλο που θα πρέπει να κερδίσει προκειμένου να κατακτήσει το 19ο Κύπελλο της Ιστορίας του.

Παρουσία τόσο του Προέδρου του Ερασιτέχνη Ολυμπιακού, στο γήπεδο, Μιχάλη Κουντούρη, όσο και κάτι περισσότερων από 300 ΓΑΥΡΩΝ, ο Θρύλος πήρε μια εύκολη πρόκριση όπως αποδείχθηκε στον τελικό για 26η φορά.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εντυπωσιακοί αμυντικά, και αρκετά καλοί επιθετικά. Ο Γιόσιπ Πάβιτς, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 αποκρούσεις, ενώ τα τέρματα του Ολυμπιακού πέτυχαν οι Μουρίκης (2), Φουντούλης (2), Μυλωνάκης (2), Γενηδουνιάς, Γούνας, Αργυρόπουλος ενώ δεν αγωνίστηκε ο Πάουλο Ομπράντοβιτς.

Στα του αγώνα, στο πρώτο οκτάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Μουρίκη να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα τέρματα και να γράφει το 0-1 και 1-2 αντίστοιχα. Στη συνέχεια ο Μυλωνάκης στην κόντρα έκανε το 1-3, για να μειώσει στο γκολ ο Καπότσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε 2-3, το οποίο ήταν και το σκορ του οκταλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του αμυντικά, πέτυχε δύο τέρματα με τους Γενηδουνιά και Φουντούλη και δεν δέχθηκε κανένα και έτσι πήγε μπροστά στο ημίχρονο με 5-2.

Το τέλος του τρίτου οκταλέπτου βρήκε τον Θρύλο να έχει πάρει ήδη μια διαφορά ασφαλείας καθώς προηγούταν με 6-2, ενώ στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι« πέτυχαν τρία τέρματα, ενώ δέχθηκε μόλις ένα, για να φτάσει έτσι το τελικό σκορ στο 9-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-2, 1-1, 1-3.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Moυρίκης 0-1 (π/π., 6:30), 1-1 Σολονάκης (φουνταριστό, 4:20), 1-2 Μουρίκης (π/π., 3:51), 1-3 Μυλωνάκης (κόντρα, 2:23), 2-3 Καπότσης (πέναλτι, 0:33)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Γενηδουνιάς (π/π., 7:17), 2-5 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:55)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Ποντικέας (περιφέρεια, 5:02), 3-6 Γούνας (π/π., 2:02)

4ο οκτάλεπτο: 3-7 Φουντούλης (κόντρα, 6:47), 4-7 Καπότσης (πέναλτι, 5:42), 4-8 Μυλωνάκης (κόντρα, 3:07), 4-9 Αργυρόπουλος (π/π., 2:08)

Βουλιαγμένη (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης, Καπετανάκης, Ποντικέας 1, Καπότσης 2, Γκιουβέτσης, Σολανάκης 1, Κουρούβανης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 2, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Γαλανόπουλος, Πρέκας.

Η ανδρική ομάδα πόλο του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στο Final 4 της Χίου τον ΝΟΒ, και θέλει τη νίκη προκειμένου να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Live στις 18:00 από το gavros.gr / ERTplay1.