Η άμυνα θα δώσει ένα ακόμα πρωτάθλημα

Τετάρτη, 8 Μαΐου 2019 - 11:30

Ο πρώτος τελικός ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τη Βουλιαγμένη, για την Α1 Γυναικών, έληξε με 9-8 για τις «ερυθρόλευκες». Αξιοποίησαν τον παράγοντα έδρα, έκαναν το 1-0 στη σειρά και διατήρησαν το πλεονέκτημα της έδρας που κέρδισαν στην κανονική περίοδο. Από εδώ και πέρα τι πρέπει να γίνει;

Απλά τα πράγματα. Να κάνουν καλά αυτό που ξέρουν οι πολίστριες του Χάρη Παυλίδη. Να παίξουν άμυνα αντίστοιχη με εκείνη στο πρώτο ματς, στο δεύτερο, τρίτο και τέταρτο οκτάλεπτο. Διότι αυτός ήταν ο Ολυμπιακός. Για 24 αγωνιστικά λεπτά οι «ερυθρόλευκες» έκαναν καλά αυτό που ξέρουν. Έδωσαν βάρος στην άμυνα και επέτρεψαν στον ΝΟΒ να σκοράρει μόλις 3 γκολ, ένα ανά οκτάλεπτο.

Το μεγάλο «όπλο» του Θρύλου είναι αυτό. Είναι η άμυνα. Αυτό του έχει δώσει το πρωτάθλημα, αυτό θα του το δώσει και φέτος. Ο Χάρης Παυλίδης είπε μετά το ματς το πιο σημαντικό. Μια μεγάλη αλήθεια. Πώς οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν μουδιασμένα, είχαν άγχος, αλλά από εκεί και πέρα έπαιξαν όπως μπορούν και έκαναν αυτό που ξέρουν καλά.

Έπαιξαν άμυνα και κυριάρχησαν στην πισίνα του Παπαστράτειου για να κάνουν το 1-0 στη σειρά.

Στη «μάχη» των ημιτελικών ο Θρύλος!

Η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού υποδέχεται σήμερα, Τετάρτη (8/5, 19:30) τον Εθνικό στο Παπαστράτειο, με στόχο το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος της Α1…