Άνετα ο Θρύλος στο ντέρμπι

Σάββατο, 24 Οκτωβρίου 2020 - 16:19

Πολύ εύκολα επικράτησε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη για την 4η αγωνιστική στην Α1 Πόλο Γυναικών, νικώντας 11-6 στο Λαιμό τη Βουλιαγμένη. Έτσι έκανε το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν κλειστό και οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Στα μισά του 1ου οκτάλεπτου, οι γηπεδούχες κέρδισαν πέναλτι με την Ξενάκη, αλλά απώλεσαν την ευκαιρία να προηγηθούν, αφού η Κούλχαας που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό μετά οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με τέρμα της Τσουκαλά από την περιφέρεια, στην παίκτρια παραπάνω, με το Ν.Ο.Β να ισοφαρίζει με την Ξενάκη (1:38) σε 1-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Ο ρυθμός ανέβηκε στο δεύτερο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα χάρη στο τέρμα που σημείωσε η Βάσω Πλευρίτου στην παίκτρια παραπάνω (6:02), με τη Βουλιαγμένη να ισοφαρίζει σε 2-2 (5:01). Η Χριστίνα Τσουκαλά με το δεύτερο προσωπικό της γκολ έβαλε και πάλι τον Θρύλο στη θέση του οδηγού πετυχαίνοντας το 2-3 με το Ν.Ο.Β. να φέρνει το ματς στο ίσια με την Κούλχας, 1:52 πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Το 3-4 ήρθε από την Ελευθερία Πλευρίτου με πέναλτι και έτσι ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο οκτάλεπτο με τη Μαργαρίτα Πλευρίτου να σκοράρει και να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα του +2. Με τον ίδιο τρόπο, γυριστό σουτ από το φουνταριστό της Μπενέκου αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν στο +3 το προβάδισμά τους για το 3-6 (4:21), ενώ η Χριστίνα Τσουκαλά με το τρίτο προσωπικό της γκολ «έγραψε» το 3-7 που πιστοποιούσε την κυριαρχία του Ολυμπιακού, ο οποίος έτρεχε ένα 4-0 σερί μετά το 3-3 του 2ου οκταλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η Ξενάκη σταμάτησε προσωρινά το σερί του Ολυμπιακού, μειώνοντας σε 4-7, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν με τρία διαδοχικά γκολ με τις Ελευθεριάδου, Αβραμίδου, Β. Πλευρίτου για το 4-10 στα 4:25 με το οποίο κλείδωσαν ουσιαστικά το τελικό αποτέλεσμα. Στα λεπτά που ακολούθησαν διαμορφώθηκε το τελικό 6-11, με το οποίο ο Θρύλος έφυγε νικητής από το Κολυμβητήριο του Λαιμού.

Σπουδαία νίκη για τον Θρύλο που πήρε άνετα το ντέρμπι και συνεχίζει αήττητος...

Τα οκτάλεπα: 1-1, 2-3, 0-3, 3-4

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Τσουκαλά (π/π., 4:01), 1-1 Ξενάκη (κόντρα, 1:38)

2ο οκτάλεπτο: 1-2 B. Πλευρίτου (π/π., 6:02), 2-2 Νίνου (κόντρα, 5:01), 2-3 Τσουκαλά (π/π. 3:52), 3-3 Κούλχας (π/π, 1:52), 3-4 Ελ. Πλευρίτου (πέναλτι, 1:12)

3ο οκτάλεπτο: 3-5 Μ. Πλευρίτου (φουνταριστό, 7:35), 3-6 Μπενέκου (φουνταριστό., 4:21), 3-7 Τσουκαλά (π/π., 3:4)

4ο οκτάλεπτο: 4-7 Ξενάκη (φουνταριστό,7:37), 4-8 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 6:29), 4-9 Αβραμίδου (περιφέρεια, 5:56), 4-10 Β. Πλευρίτου (περιφέρεια, 4:25), 5-10 Κούλχας (πέναλτι, 4:06), 5-11 Β. Πλευρίτου (κόντρα, 1:26), 6-11 Πάτρα (περιφέρεια, 0:18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κανετίδου, Αβραμίδου, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 3, Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τορνάρου, Τριχά

Ν.Ο Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Κούλχας 2, Ανδρεάδη, Μουστακαριά, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή, Καϊάφα, Μαυρώτα, Καλογεροπούλου, Σάντα