Ο Θρύλος ένα βήμα από το πρωτάθλημα!

Παρασκευή, 24 Μαΐου 2024 - 19:04

Μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 13-9 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για τον δεύτερο τελικό της Α1 και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Στον δεύτερο τελικό στην έδρα της Βουλιαγμένης, οι «ερυθρόλευκες» του Δημήτρη Κραβαρίτη πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, προηγήθηκαν με 9-4 στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στην επικράτηση, κάνοντας το δεύτερο, από τα τρία βήματα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της σεζόν 2023-24. Την Κυριακή (26/5) στις 16:30, ο Ολυμπιακός θα επιστρέψει στο Παπαστράτειο, όπου κόντρα στον ΝΟΒ, θα δώσει τον τρίτο τελικό της Α1, με στόχο το 3-0 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0 από τον ΝΟ Βουλιαγμένης, όμως ανέβασε «στροφές» και ισοφάρισε σε 2-2, με τις Ελευθεριάδου (6:00) και Χυδηριώτη (2:28). Νέα ισοφάριση (3-3) από τον Θρύλο, με την Τριχά (0:44), με την Χυδηριώτη να «χτυπάει» ξανά, στο 0:04, διαμορφώνοντας το 4-3 της πρώτης περιόδου. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» βρήκαν ρυθμό και ξέφυγαν με +4 (4-8), με γκολ της Ελ. Πλευρίτου (2:02), η οποία «έγραψε» και το +5 (4-9), 0:51 για το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-5. Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων (8-12), με το δεύτερο προσωπικό γκολ της Τριχά (1:16). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η Ελευθεριάδου «έγραψε» το 13-8, τέσσερα λεπτά για το φινάλε, με τον ΝΟΒ να μειώνει, για το τελικό 13-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 2-5, 3-3, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πάτρα (περιφέρεια, 7:09), 2-0 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 6:17), 2-1 Ελευθεριάδου (πέναλτι, 6:00), 2-2 Χυδηριώτη (κόντρα, 2:28), 3-2 Σλίκινγκ (πέναλτι, 1:03), 3-3 Τριχά (περιφέρεια, 0:44), 3-4 Χυδηριώτη (κόντρα, 0:04)

2ο οκτάλεπτο: 3-5 Σάντα (περιφέρεια, 5:58), 3-6 Σάντα (π/π, 5:05), 4-6 Ελληνιάδη (πέναλτι, 3:56), 4-7 Βάσω Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:41), 4-8 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 2:02), 4-9 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 0:51), 5-9 Γιαννοπούλου (περιφέρεια, 0:29)

3ο οκτάλεπτο: 6-9 Ελληνιάδη (π/π, 6:30), 7-9 Σλίκινγκ (περιφέρεια, 5:47), 7-10 Σιούτη (περιφέρεια, 4:17), 8-10 Τζούστρα (2 μέτρα, 3:49), 8-11 Ξενάκη (φουνταριστό, 3:33), 8-12 Τριχά (κόντρα, 1:16)

4ο οκτάλεπτο: 8-13 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 4:07), 9-13 Γιαννοπούλου (περιφέρεια, 0:07)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 2, Γιαννοπούλου 2, Κρασσά, Σλίκινγκ 3, Πάτρα 1, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Τζούστρα 1, Κουρεμέτη, Λουπάκη, Καπτετοπούλου, Βάλβη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 2, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 2, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Σάντα 2, Β. Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ