Τεσσάρα στον ημιτελικό και ραντεβού με τον… πελάτη

Παρασκευή, 8 Ιουλίου 2016 - 08:41

Σαν σήμερα, το 1965, ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν με τη Νίκη Βόλου για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος, με στόχο μία θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο πέτυχαν 4 τέρματα επί της ομάδας του Βόλου και επικράτησαν με το ευρύ 4-0.

Το σκορ είχε ανοίξει στο 8ο λεπτό ο Μποτίνος, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 28’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες σημείωσαν άλλα δύο γκολ, με τον Σιδέρη στο 63’ και με αυτογκόλ του Μωράκη στο 78’.

Έτσι κέρδισαν μία θέση στον τελικό απέναντι στον ΠΑΟ, κερδίζοντας μάλιστα το Κύπελλο Ελλάδος, επικρατώντας με 1-0.

Σαν σήμερα το 1969, ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν με τον ΠΑΟ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, με τον τίτλο να κρίνεται στο… στρίψιμο του νομίσματος, μετά το τελικό 1-1.

Ούτε ένα ούτε δύο, αλλά οκτώ

Σαν σήμερα το 1968, η ομάδα του Ολυμπιακού έκανε, παρέλαση από την Πάτρα, επικρατώντας της Παναχαϊκής με 8-3, καταφέρνοντας να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Από παλιά... πελάτες

Σαν σήμερα το 1947, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει μέσα στην έδρα της ΑΕΚ με 2-0 για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο οποίο είχε τερματίσει πρώτος.