Η ημέρα που ο Θρύλος έβαλε 11 γκολ! (vid)

Κυριακή, 3 Μαρτίου 2019 - 07:37

Ιστορική είναι η σημερινή ημέρα (03/03) για τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» σαν σήμερα το 1974 έγραψαν ιστορία, πετυχαίνοντας την πιο ευρεία νίκη στην ιστορία τους.

Πιο συγκεκριμένα, ο Θρύλος είχε νικήσει με 11-0 του Φωστήρα για την 21η αγωνιστική του τότε ελληνικού πρωταθλήματος.

Τρία γκολ σημείωσε ο Γιούτσος (10', 45', 70), άλλα τρία ο Τριαντάφυλλος (48', 52', 67') και από ένα οι Παμπουλής (13'), Δεληκάρης (17') Περσίδης (61'), Γκαϊτατζής (78') και Βιέρα (87').

Ο Ολυμπιακός σημείωσε ακόμα ένα ρεκόρ σε εκείνο το ματς, καθώς έβαλε επτά γκολ σε ένα ημίχρονο, ενώ στο τέλος της σεζόν, ολοκλήρωσε με 102 γκολ, ο υψηλότερος σε μια περίοδο για μια ομάδα και ο μοναδικός με πάνω από 100, επίδοση που τότε συναγωνιζόταν τον μεγάλο Άγιαξ του Γιόχαν Κρόιφ.

Εκείνη την ημέρα, σαν σήμερα δηλαδή πριν από 45 χρόνια, είχαν αγωνιστεί με την ερυθρόλευκη φανέλα οι Πουπάκης, Σιώκος, Συνετόπουλος, Αγγελής, Γκαϊτατζής, Περσίδης, Δεληκάρης, Βιέρα, Γιούτσος, Παμπουλής, Τριαντάφυλλος.

Τον «γλέντησε»! (vid)

Ο Ολυμπιακός σαν σήμερα το 2001 επικράτησε με 1-0 του ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ για την 21η αγωνιστική.

Το λιμάνι είναι βαθύ (vid)

Πριν 10 χρόνια ο Ολυμπιακός πέτυχε μεγάλη νίκη-πρόκριση (2-0) με ανατροπή κόντρα στον ΠΑΟΚ, στην παράταση, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Με Ντιόγκο και Ματ...