Σαν σήμερα: Συγκλονιστικό ματς με 11 γκολ απέναντι στον Ιωνικό! (video)

Τετάρτη, 12 Ιανουαρίου 2022 - 08:33

Πρόκριση με εντυπωσιακό τρόπο πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα το 1999, κόντρα στον Ιωνικό για τη φάση των «16». Ο Θρύλος κέρδισε με 7-4 τον Ιωνικό στη Νεάπολη και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Το σκορ άνοιξε για τον Ιωνικό στο 15ο λεπτό ο Μουτσοντρίγκο, με τον Καραπιάλη να κάνει το 1-1 στο 30’. Ο Ιωνικός πήρε εκ νέου το προβάδισμα στο 31’, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με… τρία γκολ σε 5’ και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενος με 4-2. Ο Γεωργάτος με πέναλτι στο 40’ και στη συνέχεια ο Γιαννακόπουλος και ο Νινιάδης (45’) σκόραραν για τον Θρύλο και έκαναν το 4-2.

Ο Ίβιτς στο 53’ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό, με τον Φίλη να μειώνει στο 56’ σε 5-3. Στο 65ο λεπτό ο Γιαννακόπουλος σκόραρε και πάλι για το 6-3, με τον Αφεντουλίδη να μειώνει σε 6-4 στο 80ο λεπτό. Το τελικό 7-4 «έγραψε» ο Οφορίκουε με γκολ στο 90ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός στη συνέχεια κατέκτησε το Κύπελλο, αφήνοντας έξω την Ξάνθη στα προημιτελικά (3-1, 0-1) και τον Ηρακλή στα ημιτελικά (4-0, 1-1).

Στον τελικό αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό, του οποίου επικράτησε με 2-0, με γκολ των Μαυρογενίδη (54’) και Οφορίκουε (90’), σε μια αναμέτρηση που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 32ο λεπτό, εξαιτίας της αποβολής του Αμανατίδη.

Σαν σήμερα: «Πέστε κάτω, οε οε οέ…» (videos)

Μία από τις πιο θλιβερές ημέρες στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, με τους παίκτες της ΑΕΚ να πέφτουν στο χορτάρι και να αποτελούν… πηγή έμπνευσης για σύνθημα!