Η παράδοση με την Τουρ

Τρίτη, 5 Δεκεμβρίου 2017 - 23:17

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, αντιμετωπίζει την Τετάρτη (06/12, 18:00) την Τουρ, για το CEV Challenge Cup, με τους «ερυθρόλευκους» να θέλουν όχι απλά το νικηφόρο αποτέλεσμα, αλλά και να πάρουν ένα σκορ, το οποίο θα τους κάνει το πρώτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Στις μέχρι τώρα αναμετρήσεις του Θρύλου, με την Τουρ, ο Ολυμπιακός έχει υπέρ του την παράδοση, μιας και έχει 3 νίκες έναντι 1 ήττας.

Τη σεζόν 2010-11 ο Ολυμπιακός συνάντησε και πάλι την Τουρ για τη φάση των ομίλων του Champions League και η γαλλική ομάδα νίκησε και τους δύο αγώνες 3-2 σετ.

Τη σεζόν 2006-07 η Τουρ με τον Σλόμπονταν Μπόσκαν στη σύνθεση της έφτασε μέχρι τον τελικό του final-4 και ηττήθηκε 3-1 από την γερμανική Φριντρισχάφεν του Σιμόν Τίσερ.

Στις 27 Μαρτίου 2005 η Τουρ νίκησε τον Ηρακλή 3-1 σετ στον τελικό του Champions League που έγινε στην Πυλαία και κατέκτησε τον τίτλο.

Στις 28 ,Μαρτίου 2004 νίκησε τον Ηρακλή 3-2 σετ στο μικρό τελικό του final-4 του Champions League που έγινε στο Μπελογκόριε της Ρωσίας.

Τη σεζόν 2001-02 ο Ηρακλής βρέθηκε αντιμέτωπος με την Τουρ στους προημιτελικούς του Champions League. Ο «γηραιός» νίκησε και τις δύο φορές 3-0 σετ και προκρίθηκε στο φάιναλ-4 που έγινε στο Οπόλε της Πολωνίας και πήρε την 3η θέση πίσω από τον Ολυμπιακό που πήρε την 2η θέση.

Τη σεζόν 2000-01 ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Τουρ στoν Δ΄όμιλο του Champions League. Η ομάδα του Πειραιά γνώρισε την ήττα στο «Μελίνα Μερκούρη» με 3-2 σετ αλλά στη Γαλλία νίκησε με 3-1 σετ και προκρίθηκε σε βάρος της στα προημιτελικά της διοργάνωσης.