Πέρασε από την Ισπανία ο Θρύλος (pics)

Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2017 - 09:53

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, επικράτησε με 3-2 σετ της Λογκρόνιο, και πλέον με νίκη στον επαναληπτικό του Ρέντη (Τρίτη 09/01/18) παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Challenge Cup.

Οι «ερυθρόλευκες» στην φετινή τους ευρωπαϊκή πρεμιέρα, έδειξαν τις τεράστιες δυνατότητές τους επιβεβαιώνοντας ότι και φέτος θα έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στη διοργάνωση. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης για τις Πειραιώτισσες, ήταν η Σάσκια Χίππε, η οποία πέτυχε 19 πόντους.

Στα του αγώνα, ο Θρύλος στο πρώτο σετ, προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 5-0 και παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχες μείωσαν σε 6-3, οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, ήξεραν ακριβώς τι έπρεπε να κάνουν μέσα στο τάραφλεξ και έτσι ανέβαζαν σταδιακά τη διαφορά, όσο κυλούσε η ώρα. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ, ο Ολυμπιακός είχε double score (18-6), κρατώντας μέχρι το τέλος του σετ τη διαφορά, κατακτώντας το έτσι με 25-20 για να κάνει το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η Λογκρόνιο, ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα σε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, για να έρθει ο Ολυμπιακός και να ισοφαρίσει δύο φορές στο σετ, σε 11-11 και 14-14. Στη συνέχεια οι νταμπλούχες Ελλάδας, έκαναν το 20-17, 22-23, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι και το τέλος, το οποίο κράτησε αρκετά, μιας και χρειάστηκε να φτάσουμε στους 31 πόντους, ώστε να κριθεί το σετ, με τη Λογκρόνιο να το κατακτά με 31-29 και έτσι να κάνει το 1-1.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα, κατακτώντας το τρίτο σετ έχοντας σταθερή απόδοσή σε όλη τη διάρκειά του, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή, φτάνοντας τελικά στο 25-19 για το 2-1.

Η συνέχεια, μπορεί να μην ήταν η ίδια, μιας και οι «ερυθρόλευκες» έχασαν το τέταρτο σετ, ωστόσο στο πέμπτο και κρισιμότερο, ο Θρύλος έδειξε το χαρακτήρα που έχει σαν πρωταθλήτρια ομάδας, επικρατώντας με 15-10, παίρνοντας έτσι τη νίκη με 3-2 σετ και όλα πλέον θα κριθούν στο δεύτερο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στις 9 Ιανουαρίου του 2018 στο κλειστό γυμναστήριο του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Τα σετ: 20-25 (22΄), 31-29 (30΄), 19-25 (25;), 25-17 (23΄), 10-15 (16΄)

1ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 20-25

2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 31-29

3ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-12, 25-17

5ο σετ: 7-8, 10-15

Λογκρόνιο: Γκρίτζαχ 11 (9/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάρτινς 1 (1/3 επ.), Εντελμάν 5 (1/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Περέιρα 17 (16/44 επ., 1 άσσος), Γκονζάλες 14 (11/46 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέκοβιτς 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Λάμπρες (λ,45% υπ., 24% αρ.), Ροντρίγκεζ (λ, 71% υπ., 53% αρ.), Φιγκουερόα, Εσκαμίλα, Πορτέρο 12 (12/32 επ.), Ραντζέλ 4 (4/5 επ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Mπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 15 (5/14 επ., 1 άσσος, 9 μπλοκ), Νιέμερ 15 (12/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πολ 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λαμπρούση 10 7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 , Χίππε 20 (18/45 επ., 2 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 58% υπ., 47% αρ.), Κοκκινάκη (λ, 50%υπ., 50% αρ.), Νομικού 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου

Ο Ολυμπιακός κοντράρεται εκτός έδρας το Σάββατο στις 15:00 με τον Ηρακλή για την ένατη αγωνιστική.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς και Στέλλα Χριστοδούλου, μίλησαν για τη νίκη του Ολυμπιακού, μέσα στην Ισπανία κόντρα στη Λογκρόνιο με 3-2 σετ.