Απόλυτος κυρίαρχος και στην Ευρώπη!

Τετάρτη, 17 Ιανουαρίου 2018 - 20:00

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το απέδειξε και κόντρα στη Λοκομοτίβ Μπακού, όπου επικράτησε πανεύκολα με 3-0 σετ και έκανε το ένα από τα δύο βήματα που θέλει για την πρόκριση στους "8" του CEV Challenge Cup.

Ο Θρύλος πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των "16" της διοργάνωσης, και στον επαναληπτικό του Αζερμπαϊτζάν (01/02), θέλει να κατακτήσει δύο σετ, προκειμένου να πανηγυρίσει μια ακόμα σπουδαία πρόκριση, μετά από αυτές με Ινεγκόλ και Τουρ.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού, ήταν οι Οϊβάνεν και Αλεξίεφ με 12 πόντους, και τους ακολούθησε ο Μπέμε με 9.

Στα του ματς, ο Ολυμπιακός κατάφερε από νωρίς στο πρώτο σετ να χτίσει μια διαφορά τεσσάρων βαθμών. Οι "ερυθρόλευκοι" έφτασαν πρώτοι και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ ωστόσο στη συνέχεια ήρθε μια χαλάρωση με αποτέλεσμα η Λοκομοτίβ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 17-18. Η αντίδραση του Θρύλου ήταν άμεση, και με τον Αλεξίεφ ήρθε η ισοφάριση σε 20-20, ενώ πήρε ξανά το προβάδισμα μετά από άστοχη επίθεση του Μπαϊράμοφ. Από το 22-22 που ακολούθησε οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 3-0 σερί με επίθεση του Ραουβέρντικ (23-22) και δυο άστοχες επιθέσης της Λοκομοτίβ και έφτασαν στο 25-22, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Το δεύτερο σετ, είχε τελείως άλλη εικόνα. Ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και πήγε με μεγάλη διαφορά μπροστά τόσο στο πρώτο (8-5) αλλά ειδικά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-7). Οι Πειραιώτες, έφτασαν και στο +9 (19-10), και αύξησαν τη διαφορά ακόμα και σε διψήφια νούμερα, με τον Θρύλο να κατακτά τελικά το σετ με 25-15.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ, με την ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να μη δίνει την ευκαιρία στο Λοκομοτίβ να απειλήσει ιδιαίτερα. Το γρήγορο 5-1, ήταν ενδεικτικό των προθέσεων των "ερυθρόλευκων" για να τελειώσουν χωρίς απώλειες το πρώτο ματς. Σταθερά ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα με διαφορές ασφαλείας (10-4, 20-7), όντας επιβλητικός στο 3ο σετ το οποίο κατέκτησε δια...περιπάτου με 25 και πανηγύρισε τη νίκη χάρη στην οποία έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης στους "8" του Challenge Cup.

Διαιτητές: Μπουντζέικα (Λευκορωσία), Γιάνικ (Πολωνία)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-13, 21-20, 25-22

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-7, 25-8

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Λοκομοτίβ Μπακού προήλθαν από 4 άσσους, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-8) σε 68'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 13% άριστες), Ραούβερντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75% υπ. - 50% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ. - 67% άριστες), Δαρίδης (λ), Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι, Στιβαχτής.

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ (Γιαλάλοφ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64% υπ. - 50% άριστες), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36% υπ. - 20% άριστες), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Ομποντνίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβιάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος) / Αλαχβέρντιεφ (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 60% υπ. -60% άριστες), Αλίεφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.).

Οι δύο παίκτριες της γυναικείας ομάδας βόλεϊ παρακολούθησαν από κοντά την αναμέτρηση της ανδρικής ομάδας με την Λοκομοτίβ Μπακού.

Ολοι στο Ρέντη!

Ο κόσμος του Ολυμπιακού σήμερα στις 18:00 θα βρίσκεται στο Ρέντη, στηρίζοντας τις προσπάθειες της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Θρύλου κόντρα στην Λοκομοτίβ Μπακού για τους «16» του Challenge Cup.