Ασταμάτητος!

Σάββατο, 17 Μαρτίου 2018 - 21:05

Ο μεγαλύτερος αντίπαλος του Ολυμπιακού στο εκτός έδρας ματς με την Παναχαϊκή θα ήταν η κούραση. Μην ξεχνάμε ότι οι «ερυθρόλευκοι» μεσοβδόμαδα αγωνίστηκαν στη Σιβηρία, στον ημιτελικό του CEV Challenge Cup με την Σουργκούτ όπου και θριάμβευσαν με 3-0 σετ. Αλλά η φετινή ομάδα είναι ασταμάτητη και ακούραστη.

Φάνηκε και στο Βραχάτι -εκεί έγινε το ματς με τους Πατρινούς- όπου παίζοντας εξαιρετικά, πέτυχαν μια ακόμα νίκη, την 21η τους σε 21 αγωνιστικές στη φετινή Volley League και έκαναν ένα ακόμα βήμα για να ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο έχοντας μονάχα νίκη στο ενεργητικό τους.

Σε λιγότερο από μία ώρα νίκησαν με 3-0 σετ (25-18, 25-16 και 25-12) και έδειξαν σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει της ρεβάνς με τους Ρώσους στο «Μελίνα Μερκούρη», την προσεχή Τετάρτη 21 Μαρτίου.

Η ανάλυση του ματς

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, δεν έχασαν την ομοιογένεια και τον έντονο αγωνιστικό ρυθμό. Τουναντίον ήταν αποφασιστικοί και δεν υποτίμησαν σε κανένα σημείο τον αντίπαλό τους. Αυτή ήταν η αιτία που το ματς με την Παναχαϊκή κράτησε μόλις 55 λεπτά, για να ολοκληρωθεί με 3-0 σετ υπέρ του Θρύλου.

Ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με τους Ρουμελιωτάκη, Ζουπάνη, Στιβαχτή, Πετρέα, Ανδρεάδη και Αλεξίεφ. Παράλληλα, είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει ορισμένα από τα βασικά «όπλα» της ομάδας. Οι παίκτες του Ισπανού που αγωνίστηκαν ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι, δεν χαλάρωσαν σε κανένα σημείο κι αυτό φάνηκε από τον τρόπο που προσέγγισαν το ματς.

Δυνατή εκκίνηση σε όλα τα σετ, χωρίς να αλλάξει η εικόνα της ομάδας κατά τη διάρκειά τους. Έντονο τέμπο, αποτελεσματικότητα σε μπλοκ και επίθεση και καλά ποσοστά στην υποδοχή. Πολύ καλή παρουσία από τον Ζουπάνη με 10/15 επιθέσεις και 11 πόντους, ενώ για μια ακόμα φορά σταθερός ο Αλεξίεφ με 8. Ξεχώρισαν ακόμα οι Ρουμελιωτάκης, Πετρέας και Ανδρεάδης με 7 πόντους, αντίστοιχα.

Τα σετ: 18-25 (19’), 16-25 (18’), 12-25 (18’)

1ο σετ: 4-8, 14-16, 16-21, 18-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 16-25

3ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 12-25

Παναχαϊκή (Έλενα Σαρλή): Ντόντης 7 (6/11 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 40%αρ.), Σαλαβασίδης 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 28%υπ., 22%αρ.), Παπαδόπουλος, Λιβαθηνός 2(2 άσσοι), Κωστόπουλος 6 (6/14 επ., 26% υπ., 21 %αρ.), Οραμάς 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ρουμελιώτης Μ. -λ (40% υπ., 27%αρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ρουμελιωτάκης 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 67%υπ.- 44%αρ ), Ζουπάνης 11 (10/15 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (5/10 επ., 3 άσσοι), Δαρίδης-λ (50%υπ.- 50%αρ.) / Στεφάνου –λ, Χριστοφιδέλης, Ραουβέρντικ 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ.- 50%αρ.), Τσέλιος 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ).

Ο Απόστολος Στράτος, βρίσκεται στις κλήσεις του Στέφανου Νανά ενόψει της προετοιμασίας της Εθνικής ομάδας Παίδων για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του βόλεϊ.