«Κάρφωσε» τον ΠΑΟ και έκανε ρεκόρ!

Κυριακή, 25 Μαρτίου 2018 - 10:18

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός την κανονική περίοδο στη Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν ρεκόρ με τις 22 νίκες σε ισάριθμα ματς και τους 64 βαθμούς που συγκέντρωσαν. Επιπλέον, επίδοση ρεκόρ αποτελούν και τα μόλις 9 σετ παθητικό που είχαν οι παίκτες του Μουνιόθ. Και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο Final-4 του League Cup ούτως ώστε να κατακτήσουν τον πρώτο τίτλο, χρονικά, της σεζόν.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός μονάχα στο πρώτο σετ. Δεν είχε ρυθμό στην επίθεση, ενώ και το μπλοκ δεν δούλεψε καλά. Ήταν το διάστημα που δεν κατάφεραν οι «ερυθρόλευκοι» να βρουν ρυθμό. Ο Ράουβερντινκ ήταν σε καλή ημέρα, όχι όμως και ο Αλεξίεφ που δεν βοήθησε στο πρώτο σετ. Οι «πράσινοι» χτύπησαν περισσότερο με τους ακραίους τους, κατάφεραν να διατηρήσουν από την αρχή του σετ το προβάδισμα και να πάρουν το σετ με 23-25.

Η συνέχεια, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική. Χρειάστηκαν λίγο λεπτά για να πάρουν μπροστά οι παίκτες του Θρύλου. Ως το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο δεύτερο σετ. Από εκεί και πέρα πάτησαν το... γκάζι και το ματς δεν έχει γυρισμό. Είχε μπει στο σωστό δρόμο και ο Θρύλος επέβαλε τον ρυθμό τους. Ανέβασαν πολύ την απόδοσή τους, τόσο ο Οϊβάνεν όσο και ο Αλεξίεφ, ενώ αυτός που ήταν εκπληκτικός ήταν ο Πετρέας. Ο Έλληνας κεντρικός έκανε πάρτι πάνω στο φιλέ και δεν άφηνε τους παίκτες του ΠΑΟ να πάρουν... ανάσα. Το ένα μπλοκ μετά το άλλο, αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τον πρώτο χρόνο. Και παράλληλα, πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Ανδρεάδης.

Την ίδια ώρα, ο Μουνιόθ έκανε τις αλλαγές του και καμμία από αυτές δεν επηρέασε την εικόνα του Θρύλου. Όταν έβαλε μέσα τον Ζουπάνη για να ξεκουράσει λίγο τον Οϊβάνεν, αυτός ανταποκρίθηκε άριστα στην αποστολή που του ανέθεσε ο προπονητής του. Επίσης, η υποδοχή ήταν καλή με τον Στεφάνου να κάνει καλό ματς, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν να παίρνουν και πόντους από το σερβίς. Με όλα αυτά ως δεδομένα ήρθε το 25-17 για το 1-1, ακόμα πιο εύκολα τα 25-21 για το 2-1 και στο φινάλε, το 25-21 με το οποίο ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη με 3-1 σετ, κάνοντας ρεκόρ με το απόλυτο σε 22 ματς, με 64 βαθμούς και με μόλις 9 σετ παθητικό στην κανονική περίοδο!

Τα σετ: 23-25 (27'), 25-17 (24'), 25-12 (21'), 25-21 (26').

1ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 23-25

2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-16, 25-21

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Πετρέας 13 (8/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (6/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (6/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ -35% άριστες), Ραουβέρντινκ 13 (11/19 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -47% άριστες) / Στεφάνου (λ, 63% υπ -37% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνι 9 (9/12 επ), Μπέμε, Ντρίζγκα, Τσέλιος.

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 20 (19/41 επ, 1 ασσος), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Καρντόσο 14 (12/26 επ, 2 άσσο, 58% υπ -29% άριστες), Μπατατζίμ 8 (8/26 επ, 68% υπ -59% άριστες), Πανταλέων 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ - 48% άριστες), Κεχαγιάς, Μπέλος 1 (1/3 επ), , Παλαιολόγος.

Απόλυτη κυριαρχία!

Το σερί των νικών του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΟ, σε επίπεδο Ερασιτέχνη, μεγαλώνει κι άλλο...

Απίστευτο γλέντι και συνεχίζεται!

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού πέτυχε ακόμη μία νίκη κόντρα στον ΠΑΟ, ανεβάζοντας στο 36-0 το σερί των «ερυθρόλευκων» επί του αιώνιου πελάτη στον Ερασιτέχνη…