«Να βρούμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια»

Σάββατο, 6 Οκτωβρίου 2018 - 18:54

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου και έτσι πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς» όπου θα αντιμετωπίσει στην έδρα του τον ΠΑΟΚ.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής των πρωταθλητών Ελλάδας, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, ανέφερε χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του: «Το πρώτο σετ ήταν λίγο περίεργο για όλους μας. Η ομάδα της Σύρου έπαιξε καλά και μας πίεσε στο σερβίς. Στο 2ο σετ βρήκαμε καλύτερο ρυθμό στην επίθεση βελτιωθήκαμε στο μπλοκ και την άμυνα και φτάσαμε στη νίκη.

Είναι φυσιολογική αυτή η εικόνα της ομάδας σε τέτοια παιχνίδια αυτή την περίοδο. Το σημαντικό είναι να βρίσκουμε ρυθμό μέσα από τα παιχνίδια και να παίρνουμε τις νίκες που θέλουμε».

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού αντιμετωπίζει στις 20:00 στο τουρνουά της Νάξου την ομάδα της πόλης στον μεγάλο τελικό.

Έκανε την ανατροπή η Κηφισιά

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κέρδισε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό στο άλλο ματς του ομίλου του League Cup που συμμετέχει ο Ολυμπιακός.