ΠΑΟΚ ετοιμάσου, έρχεται η σειρά σου!

Σάββατο, 8 Δεκεμβρίου 2018 - 19:20
Αρθρογράφος: Γιώργος Ουσταμανωλάκης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΟΥΣΤΑΜΑΝΩΛΑΚΗΣ

Ασταμάτητο... τρένο ο Ολυμπιακός. Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Θρύλου επικράτησε της Κηφισιάς στο Ρέντη με 3-0 σετ και πέτυχε την 38η συνεχόμενη νίκη της στη Volleyleague.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των δύο συνεχόμενων αγώνων κόντρα στον ΠΑΟΚ, την προσεχή Τετάρτη (12/12, 18:00), για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ στο Ρέντη και στη συνέχεια το Σάββατο 15/12, στη Θεσσαλονίκη για το πρωτάθλημα.

Σε εξαιρετική κατάσταση ήταν ο Νίκος Ζουπάνης ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους και τον ακολούθησαν οι Πετρέας και Ράουβερντινκ με 11 πόντους, αντίστοιχα.

Το ξεκίνημα του ματς βρήκε τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ με τη μεγαλύτερη διαφορά που πήρε ο Ολυμπιακός να είναι το +2. Με τον Τερβαπόρτι να μοιράζει εξαιρετικά το ματς ο Θρύλος δεν είχε κανένα πρόβλημα στο να φτάσει τη διαφορά στο +4 (21-17) για να καταφέρει τελικά να κατακτήσει το σετ με 25-16 για το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε διαφορετικά. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά πήρε γρήγορα διαφορά την οποία δεν έχασε ποτέ. Με τους Πετρέα και Κουμεντάκη να κινούν τα νήματα στην επίθεση και τον Κουμεντάκη να είναι σε μεγάλη μέρα ο Θρύλος πήρε και το δεύτερο σετ με 25-22 για το 2-0.

Το τρίτο ήταν το πιο εύκολο. Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Κηφισιά η οποία έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο όσον αφορά την υποδοχή και έτσι ο Θρύλος πήρε διαφορά από νωρίς. Χαρακτηριστικό είναι οτι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε δηψίφιο αριθμό πόντων στο 18-10, για να κατακτήσει τελικά ο Ολυμπιακός το σετ και το ματς με 25-16 χάρη σε καρφί του Κουμεντάκη.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 25-16.

Η διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-19

2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-17, 25-22

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-11, 25-16

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Ζουπάνης 15 (13/22 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πετρέας 11 (5/5 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος),Τερβαπόρτι 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ),Κουμεντάκης 10 (9/19 επ., 1 άσσος, 64% υπ., 36% αρ.), Ράουβερντινκ 11 (11/13 επ., 35% υπ., 33% αρ.), Στεφάνου (λ, 53% υπ., 33% αρ.) / Δαρίδης (λ),

Κηφισιά (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1/1 επ.), Ρουμελιωτάκης 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ., 61% αρ.), Ρεκ 4 (4/7 επ.), Χαντ 10 (9/23 επ., 1 άσσος), Λέιν 8 (7/14 επ., 1 άσσος, 38% υπ., 24% αρ.), Ρενάτο 5 (2/5 επ. 3 μπλοκ), Καπελλάς (λ, 60% υπ., 33%αρ.) / Γκούζντα (λ), Ρούσσης, Μπέλλος, Μήτσης, Σπυριούλης, Μελλές

Ερυθρόλευκο εξπρές!

Την 7η συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι «ερυθρόλευκες», με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού.