Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός!

Σάββατο, 15 Δεκεμβρίου 2018 - 20:47

Μία ακόμα νίκη την ένατη φετινή πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν εκτός έδρας της Ηλιούπολης με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 25-17) και έτσι ολοκλήρωσαν ιδανικά μια μοναδική και ονειρική χρονιά στην οποία κατέκτησαν για πρώτη φορά στην ιστορία τους το CEV Τσάλενς Καπ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είναι στις 12 Ιανουαρίου του 2019 κόντρα στον ΑΟ Θήρας στο Ρέντη για την 11η αγωνιστική της Βόλεϊ Λιγκ.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-2 και 16-11. Η Ηλιούπολη έκανε ένα σερί 6-0 και έφερε το σετ στο 18-20. Όμως η Γιώτα έγραψε το 23-18 για να έρθει η Χίπε να κάνει το 25-20 για το 1-0 σετ στο ματς.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 5-5. Μετά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε να παίρνει διαφορά (10-7) με την Ηλιούπολη όμως να ισοφαρίζει ξανά (10-10). Οι «ερυθρόλευκες απάντησαν άμεσα με 4-0 σερί για το 14-12. Στο 18-16 βρέθηκε στη θέση του σερβίς η Βλαχάκη η οποία πίεσε αρκετά την αντίπαλη υποδοχή με αποτέλεσμα ο Θρύλος να προηγηθεί με 21-18. Η Χίπε με δύο σερί πόντους έκανε το 23-18 με το σερί του Ολυμπιακού να σταματά στο 8-0 (24-18). Η Γερμανίδα τελείωσε το σετ με 25-20 για το 2-0.

Στο τρίτο σετ η Ηλιούπολη αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και προηγήθηκε με 6-3. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αντέδρασαν και με ένα σερί 12-0 έκαναν το 15-6, μετατρέποντας το σετ σε παράσταση για ένα ρόλο, μην αφήνοντας περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (20-13) διατηρώντας τον έλεγχο του σετ. Η Έμοντς ήταν αυτή που έκανε το 22-16, όπως και το 23-16 στην αμέσως επόμενη φάση. Η Κατερίνα Ζακχαίου με άσσο, έφερε τον Ολυμπιακό ένα πόντο μακριά από τη νίκη (24-16), η οποία ήρθε από λάθος της Ηλιούπολης με το οποίο διαμορφώθηκε το 25-17 και το 3-0 στον αγώνα. Πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν η Χίπε με 16 πόντους και ακολούθησαν η Έμοντς με 14 και η Βλαχάκη με 13 εκ των οποίων μάλιστα οι 6 με άσσο.

Τα σετ: 20-25 (22'), 20-25 (22'), 17-25 (21')

Η διακύμανση

1ο σετ 2-8, 11-16, 18-21, 20-25

2ο σετ 8-7, 16-14, 18-21, 20-25

3ο σετ 6-8, 7-16, 15-21, 17-25

Ηλιούπολη (Γιάννης Παγανέλης): Σπανού 2 (2/9 επ.), Γιώτα Α. 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Παππά 5 (5/19 επ.), Μαλουσσάρη 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Καλαϊτζάκη 3 (1/1 επ., 2 άασοι), Παγανέλη 1 (1/2 επ.), Ποτοκάρ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κομλένοβιτς -λ (25% υπ., 9% αρ.) / Φωκιανού 8 (5/23 επ., 3 άσσοι, 31% υπ., 31% αρ.), Καλαφατάκη 3 (1/5 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 18% υπ.), Σταυροπούλου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (2/7 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 13 (7/17 επ., 6 άσσοι, 13% υπ., 13% αρ.), Χριστοδούλου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 15/34 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Έμοντς 14 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 27% υπ., 18& αρ.), Κοκκινάκη -λ (35% υπ., 22% αρ.), / Κωνσταντινίδου Λ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Νικολογιάννη

6-0 και συνεχίζει!

Ένα ακόμα «ερυθρόλευκο» πάρτι με τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και ακόμα η σεζόν έχει δρόμο…