Και τώρα φουλ για το 9ο σερί!

Τετάρτη, 13 Μαρτίου 2019 - 20:17

Την πρόκριση σε ένα ακόμα Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στον προημιτελικό που διεξήχθη στο Ρέντη και έτσι θα διεκδικήσουν στην τελική φάση στις Σέρρες το 9ο διαδοχικό τους Κύπελλο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά στο ματς θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό του από την αρχή. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 5-1 ωστόσο η Θέτιδα στη συνέχεια μείωσε σε 6-4. Το μπλοκ του Θρύλου λειτουργούσε εξαιρετικά με τις «ερυθρόλευκες» να περνούν μπροστά και πάλι με τέσσερις (8-4) για να φτάσει η διαφορά στο +8 (15-7). Τελικά ο Θρύλος πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-17 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα προηγήθηκε με 4-1 ωστόσο η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς απάντησε άμεσα και πέρασε μπροστά με 5-4. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, όπου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 4-0 για το 10-6, προβάδισμα που διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ. Άπιαστο καρφί της Χουντ διαμόρφωσε το 24-17 και στην προσπάθεια της Λαμπρούση, από ένα ακόμα λάθος της Θέτιδας, γράφτηκε το 25-17 και το 2-0 στο παιχνίδι.

Ίδια η εικόνα στην αρχή και του τρίτου σετ με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 5-3 και τον Ολυμπιακό να απαντάει για το 5-5, με άσσο της Χούντ. Εκ νέου ισοπαλία στο σετ (9-9) με νέο σερί 3-0 από τις «ερυθρόλευκες». Η Χούντ με δυνατό καρφί διαμόρφωσε το 24-19 και με άσσο η Λαμπρούση έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, με το 25-19 του τρίτου σετ.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Χούντ με 17 πόντους και 57% ποσοστό στην επίθεση, έχοντας επίσης 2 άσσους και 2 πόντους από μπλοκ και την ακολούθησε η Βλαχάκη με 15.

Τα σετ: 3-0 σε 1:06, 25-17 (23'), 25-17 (21΄), 25-19 (22΄)

1ο σετ: 8-4, 16-7, 21-14, 25-17

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-15, 25-17

3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 5 (1/7 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Λαμπρούση 7 (2/6 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βλαχάκη 15 (13/32 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστοδούλου 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Έμοντς 10 (9/16 επ., 1 μπλοκ, 53% υπ., 32% αρ.), Χούντ 17 (13/23 επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42% υπ., 25% αρ.),Κονόμη -λ (67% υπ., 39% αρ.), Κοκκινάκη

Θέτις Βούλας (Γιάννης Νικολάκης): Κωνσταντίνου 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ., 26% αρ.), Γεωργιάδου 7 (5/7 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τέιλορ 8 (8/25 επ.), Αργυροπούλου 4 (3/17 επ., 1 μπλοκ, 18% υπ., 6% αρ.), Δρακουλίδου 5 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκουντιμένκο 4 (2/10 επ., 2 μπλοκ), Ξυνταρά -λ (42% υπ., 25% αρ.), Χαριτωνίδη, Αλπαντά.

Πανναξιακός, ΑΟ Θήρας και ΑΕΚ είναι οι άλλες τρεις ομάδες που θα βρεθούν στην τελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στις Σέρρες μαζί με τον Ολυμπιακό.