Τα «καρφώματα» είναι αμέτρητα!

Σάββατο, 23 Μαρτίου 2019 - 19:23

Το ποιος είναι το απόλυτο αφεντικό και τη φετινή χρονιά έδειξε σε ένα ακόμα ματς ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Ρέντη και ολοκλήρωσαν νικηφόρα τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Παράλληλα με αυτή τη νίκη ο Θρύλος πήρε και μαθηματικά την πρώτη θέση, η οποία του δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Volleyleague.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Ο Ολυμπιακός πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (5-4 και 6-5) για να πάρει στη συνέχεια τα ηνία ο ΠΑΟΚ για πρώτη φορά στο ματς με δύο πόντους διαφορά (7-9). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι και το 16-18 με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να γυρίσει το σετ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να το κατακτήσει με 25-21 για το 1-0 στο ματς.

Το ξεκίνημα στο δεύτερο σετ δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και προηγήθηκε από νωρίς. Αρχικά ο Θρύλος προηγήθηκε με τρεις (4-1 και 5-2) χάρη σε άσσο του Σμιτ και καρφί του Αλεξίεφ και δεν κοίταξε ξανά πίσω στο σετ. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις μετά από μπλοκ του Σμιτ, ενώ το 15-8 έγινε μετά από λάθος καρφί του Μουαγκουτούτια. Η διαφορά έφτασε και τους οκτώ (18-10) μετά από άστοχο πρώτο χρόνο του Όκολιτς για να κατακτήσει τελικά το σετ ο Ολυμπιακός με 25-21 για το 1-1 στο ματς.

Ο Ολυμπιακός πήρε τον πρώτο πόντο στο τρίτο σετ μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα αλλά στη συνέχεια βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 4-0 και από το 10-8 το σκορ πήγε στο 10-12, για να μειώσει ο Ράουβερντινκ σε 11-12. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά και στα τελειώματα του σετ (22-17) όμως ο Ολυμπιακός κάνοντας μεγάλη ανατροπή τελικά πήρε το σετ με 27-25, έκανε το 2-1 και «καθάρισε» την υπόθεση πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έδειξαν να επηρεάζονται από τη μικρή διακοπή στο ματς και αντιθέτως, έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, φτάνοντας πολύ εύκολα στο τελικό 25-15 για το 3-1 σετ.

Τα σετ: 21-25 (26’), 25-21 (29’), 27-25 (32’), 25-15 (23’)

1ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 21-25

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-21

3ο σετ: 7-8, 13-16, 17-21, 27-25

4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-13, 25-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Σμαραγδής 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (2/3 επ.), Σμιτ 23 (17/27 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1/3 επ.), Αλεξίεφ 15 (15/23 επ., 29%υπ.-16%αρ.), Ράουβερντινκ 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 26%υπ.-21%αρ.), Στεφάνου –λ (67%υπ.-29%αρ.)/Πετρέας 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης (67%υπ.), Παπαλεξίου 1 (1/1 επ.), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.), Στιβαχτής, Δαρίδης –λ.

ΠΑΟΚ (Σάκης Ψάρρας): Όκολιτς 15 (10/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μουαγκουτούτια 11 (8/21 επ., 3 άσσοι, 46% υπ. - 29% άριστες), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (6/9 επ., 2 μπλοκ), Κλαπβάικ 23 (21/40 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 46% υπ. - 31% άριστες), Εφραιμίδης –λ (50% υπ. - 29% άριστες)/ Κωνσταντινίδης (λ), Τερζής, Καπετανίδης, Γάτσης, Γκόρτσανιουκ 5 (5/9 επ., 45%υπ.-27%αρ.), Μπούτος.