Ο Τσιτσιπάς έφτασε στο κορυφαίο επίπεδο γιατί είχε προπονητή σαν τον Ομπράντοβιτς που του έλεγε «άντε γαμ… ου» πρωί βράδυ!
ΠΑΡΑΠΟΛΙΤΙΚΑ 90.1 FM

Ήττα με χρήσιμα συμπεράσματα...

Παρασκευή, 18 Οκτωβρίου 2019 - 22:26

Με αμείωτους ρυθμούς συνεχίζεται η προετοιμασία της ανδρικής ομάδας βόλεϊ του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας βρίσκονται στη Σύρο, όπου δίνουν φιλικά ματς με τον Φοίνικα.

Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-2 σετ ((25-19, 19-25, 25-19, 26-28, 15-11), με τον προπονητή του Θρύλου, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Στιβαχτής, Πετρέας, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Κουμεντάκης, Γκέργκι και λίμπερο ο Κοκκινάκης, ήταν η σύνθεση, με την οποία επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο τεχνικός των πρωταθλητών Ελλάδας, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός, βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή και το απώλεσε με 25-19.

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο σετ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκουν λύσεις από το μπλοκ και με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους τους Κουμεντάκη και Ασπιώτη, προηγήθηκαν με 8-4 και 16-10. Διατηρώντας το προβάδισμα έφτασαν στο 25-19, ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε 1-1.

Πιο ισορροπημένο το τρίτο σετ στο ξεκίνημα του με καμία ομάδα να μην ξεφεύγει στο σκορ μέχρι το 16-14. Οι γηπεδούχοι, υπερασπίστηκαν την υπέρ τους διαφορά και κατέκτησαν το σετ με 25-19, για το 2-1 στον αγώνα. Στην έναρξη του τέταρτου σετ ο τεχνικός των Πειραιωτών, πέρασε στον αγώνα τους Φίνγκερ και Χουσάϊ, συνεχίζοντας τις δοκιμές σε πρόσωπα και σχήματα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 8-6 και 16-15 και με σωστότερες επιλογές στις κρίσιμες φάσεις έφτασαν στο 28-26, κάνοντας το 2-2 στον αγώνα. Στο τάι μπρέικ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με το Φοίνικα να επικρατεί με 15-11 και να κάνει το 3-2. Ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, με 19 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού και ακολούθησε ο Φίνγκερ με 13 και ο Ανδρεάδης με 10.

Επόμενη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων είναι το Σάββατο (19/10, 18:30) στο Αθλητικό Κέντρο «Δ. Βικέλας» της Σύρου.

Τα σετ: 3-2 σε 2:13, 25-19 (26'), 19-25 (26'), 25-19 (29'), 26-28 (35'), 15-11 (17')