Θρυλικά κορίτσια και στην Ουγγαρία!

Τρίτη, 18 Φεβρουαρίου 2020 - 21:41

Το πρώτο βήμα έγινε! Τα κορίτσια του Ολυμπιακού νίκησαν 3-1 σετ μέσα στην Ουγγαρία, την Μπεκεσκάμπα και φέρνουν τον ημιτελικό με μέγα πλεονέκτημα στο Ρέντη! Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έπαιξαν με ψυχή και έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα σημεία του ματς, φτάνοντας, εντέλει στη νίκη, την οποία άξιζαν και με το παραπάνω!

Μέγα όπλο του Θρύλου, στην Ουγγαρία, το μπλοκ, αλλά και η Χίπε, η οποία έκανε τρομερές επιθέσεις, ως συνήθως! Στο τελευταίο σετ πήρε μπροστά και η Σκοτ, η οποία με διαδοχικούς πόντους έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση ισχύος!

Το πρώτο σετ

Τα κορίτσια του Ολυμπιακού άρχισαν με το πόδι στο… γκάζι, απέναντι στην Μπεκεσκάμπα, στον πρώτο προημιτελικό του CEV Challenge Cup, στην Ουγγαρία, αλλά δεν ολοκλήρωσαν με τον ίδιο τρόπο το σετ.Παίζοντας, κατά διαστήματα, μόνο, πολύ καλά, έχασαν δύο φορές προβάδισμα 4 και 3 πόντων αντίστοιχα, χάνοντας παράλληλα και την ευκαιρία να πάρουν το πρώτο σετ και να μπουν μπροστά.

Εκείνο που έλειψε ήταν η σταθερότητα, αφού ορισμένες λάθος επιλογές έδωσαν τη δυνατότητα στην γηπεδούχο να πλησιάσει, αρχικά, αλλά και στη συνέχεια να ισοφαριστεί και να περάσει μπροστά. Ο Ολυμπιακός ανέβασε ξανά την απόδοσή του και με εξαιρετικό μπλοκ, από Ζακχαίου και Χριστοδούλου, αλλά και σημαντικές επιθέσεις από την Χίπε, κατάφερε και έφτασε στο σετ μπολ, στο 22-24, το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε! Η Μπεκεσκάμπα μείωσε, ισοφάρισε σε 24-24 και πήρε, εντέλει το σετ, με την ψυχολογία, κάνοντας το 26-24.

Μεγάλη ‘μάχη’ και 1-1

Χέρι-χέρι πήγαν στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός και η Μπεκεσκάμπα, έως ότου ο Θρύλος καταφέρει να το πάρει και να φτάσει στο 1-1, δίνοντας νέο αέρα στην αναμέτρηση!

Η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς δεν απέφυγε τα λάθη, κυρίως στις δικές της επιθέσεις, ενώ δεν κατάφερε και να πιέσει πολύ την Μπεκεσκάμπα στο σερβίς, παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Η ουγγρική ομάδα είχε την ψυχολογία με το μέρος της και σε αρκετά σημεία έπαιρνε τους πόντους μόνο λόγω αυτού, αφού φαινόταν ότι ο Ολυμπιακός επηρεαζόταν από τα λάθη του.

Στο τέλος επικράτησε η ανώτερη ποιότητα του Ολυμπιακού, καθώς έφεραν αποτέλεσμα και οι οδηγίες του Κοβάτσεβιτς, στα τάιμ άουτ. Αν και οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το ισχνό προβάδισμα που είχε αποκτήσει στο τέλος και επικράτησε με 23-25, κάνοντας το 1-1!

Τρομερή απόδοση είχε ο Ολυμπιακός στο τρίτο σετ, απέναντι στην Μπεκεσκάμπα! Ο Θρύλος κατάφερε να φτάσει στο 2-1 το ματς, παίζοντας έξυπνα, ελαχιστοποιώντας τα λάθη και πιέζοντας πολύ την αντίπαλό της, τόσο στο μπλοκ, όσο και στο σερβίς!

Με την Ζιβογίνοβιτς να παίζει μεγάλο ρόλο, παίρνοντας πολλούς και καθοριστικούς πόντους, στις επιθέσεις, αλλά και με το σερβίς, αλλά και με την Ζακχαίου να κάνει σημαντικά μπλοκ, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά, την οποία και κράτησε σταθερά, σχεδόν σε όλο το τρίτο σετ, στο +4, στο +5 ή και στο +6.

Προς το τέλος του σετ η Μπεκεσκάμπα έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει και με την Κόλαρ πήρε 2-3 συνεχείς πόντους. Ο Ολυμπιακός, παρόλα αυτά, δεν πτοήθηκε και συνέχισε να πιέζει, με την Χίπε να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο, στο τέλος του σετ, κάνοντας τρομερά μπλοκ και παίρνοντας δυνατές επιθέσεις!

Οι πανηγυρισμοί της Χίπε στο 23-17 ήταν ενδεικτικοί του πάθους, με το οποίο παίζουν σε κάθε ματς, τα κορίτσια του Θρύλου! Έκανε το 2-1 ο Ολυμπιακός, γιατί ήταν καλύτερος, με 19-25!

Στο φινάλε μίλησε και η Σκοτ!

Στο τελευταίο σετ έπαιξαν μεγάλο ρόλο τα μπλοκ της Ζακχαίου, αλλά και οι επιθέσεις των Σκοτ και Χίπε! Ο Ολυμπιακός ξέφυγε, κάποια στιγμή, με μικρή διαφορά, αλλά η Μπεκεσκάμπα μείωσε και έφερε, εντέλει, το ματς στον πόντο. Στο σετ μπολ-ματς μπολ ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος 23-25 έφυγε νικητής από την Ουγγαρία!

Τα σετ: 1-3 σε 1:57, 26-24 (31'), 23-25 (29'), 19-25 (26'), 23-25 (31')
1ο σετ: 4-8, 15-16, 19-21, 26-24
2ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 19-25
4ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25
Μπεκεσκάμπα: Ζερκόβ 15 (13/37 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 57% υπ., 35% αρ.), Κόλαρ 22 (19/45 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πέκαρικ 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γκρίμπιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπόντοβιτς 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ), Κλάριτς 25 (19/43 επ., 4 μπλοκ, 2 άσσοι, 55% υπ., 22% αρ.), Μολκσάνουι (-λ, 43% υπ., 26% αρ.) / Φαμπιάν, Σζέντμακ,
Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 14 (11/38 επ., 3 μπλοκ, 43% υπ., 27% αρ.), Χούντ 9 (9/22 επ., 38% υπ., 21% αρ.), Λαμπρούση 8 (8/9 επ.), Χριστοδούλου 5 (2/4 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χίπε 25 (22/50 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ζακχαίου 16 (8/9 επ., 8 μπλοκ), Κονόμη -λ (67% υπ., 44% αρ.) / Κακουράτου (λ), Γιώτα.